Vendosni fjalën kyçe....

SHBA mund të rrisë forcën bërthamore në Britani – Media


Shtetet e Bashkuara mund të kërkojnë të vendosin armë bërthamore në territorin britanik për herë të parë që nga viti 2008, sipas dokumenteve të buxhetit të Pentagonit të analizuara nga një think-tank amerikan dhe media britanike.

Avionët luftarakë amerikanë të aftë për bombardime bërthamore janë planifikuar gjithashtu për të njëjtën bazë ajrore në Mbretërinë e Bashkuar, sugjerojnë dosjet.

Në një kërkesë për financim të marsit për Kongresin, ushtria amerikane kërkoi 50 milionë dollarë për një ‘konvikt të ri sigurie’ në bazën e Forcave Ajrore Mbretërore Lakenheath në Suffolk, në veri të kryeqytetit britanik, raportoi The Telegraph të mërkurën.

Sipas Federatës së Shkencëtarëve Amerikanë, termi ‘siguri’ përdoret shpesh nga Pentagoni për t’iu referuar ‘aftësisë për të mbajtur armët bërthamore të sigurta, të sigurta dhe nën kontroll pozitiv’.

Ndërsa dokumenti i buxhetit përmendte një projekt të NATO-s për të ndërtuar ‘lokacione dhe objekte të sigurta’ për ruajtjen e ‘armëve speciale’ në Britani, zyrtarët ende nuk kanë konfirmuar ndonjë vendosje të re në bazën në fjalë.