Vendosni fjalën kyçe....

Heroi i rremë i luftës në Ukrainë/ Si arriti amerikani i ‘vetëshpallur’ ushtar në rrjetet sociale të mashtronte publikun e mediat


Kur Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës, një veteran 48-vjeçar amerikan dhe kontraktor ndërtimi nga Konektikati i quajtur James Vasquez ishte një nga mijëra vullnetarët që shkuan për t’u bashkuar me luftën.

Ai shpejt u bë një nga fytyrat më të njohura të luftëtarëve të huaj në Ukrainë, duke u bërë shpesh viral me përditësimet e tij në fushën e betejës dhe postimet dramatike në mediat sociale që supozohet se ishin nga vijat e frontit.

Në videot dhe postimet e tij, ai mburrej për kapjen e rusëve dhe shkatërrimin e tankeve dhe u intervistua rregullisht nga mediat e lajmeve dhe bëri pretendime tërheqëse duke përfshirë se ai imagjinonte Tucker Carlson ‘të goditur’ kur përgatitej për betejë.

Ai fitoi më shumë se 400,000 ndjekës në Tëitter dhe madje mori një thirrje nga Kongresmeni Adam Kinzinger, i cili bëri thirrje që llogaria e tij të verifikohej.

Por në terren në Ukrainë, ishte një sekret i hapur se Vasquez nuk ishte heroi i luftës që profili i tij në rrjetet sociale thoshte se ishte.

Katër luftëtarë dhe vullnetarë të huaj në Ukrainë që e njihnin Vasquez-in i thanë Business Insider se dihej gjerësisht se ai nuk po merrte pjesë në luftimet e vijës së parë.

Në vend të kësaj, ata pretendojnë se Vasquez hynte në zonat ku ishin zhvilluar beteja, merrte video me pajisje të shkatërruara dhe pretendonte se arritjet në fushën e betejës ishin të tijat.

April Huggett, një vullnetar kanadez që e njihte Vasquez-in, i tha Insider në një mesazh me tekst se ai e ekzagjeronte se sa afër aksionit ishte, duke shkuar shpesh në zonat afër ku kishte luftime të ashpra dhe duke pretenduar se ishte në mes të tyre.

Në një rast në janar, Vasquez pohoi në Tëitter se ai po shkonte në Soledar, ku u raportua se ishin ndezur luftime intensive.

Por më vonë u zbulua se ushtria ukrainase ishte tërhequr në heshtje disa ditë përpara se Vasquez të thoshte se po shkonte atje – duke sugjeruar se nuk kishte pasur asnjë luftë me të cilën ai ishte bashkuar.

Krahas shfaqjes së ekzagjerimit të aktiviteteve të tij në terren, kishte edhe raste kur ai dukej se sillej plotësisht në mënyrë të papërgjegjshme.

Ai, në një moment, postoi një përditësim në fushën e betejës që tregonte vendndodhjen e saktë të njësisë me të cilën ishte, duke rrezikuar ndoshta sigurinë e saj.

“Më është dashur të them një milion gënjeshtra për të ecur përpara”

Vasquez fliste shpesh për formimin e tij ushtarak, duke pretenduar se ishte rreshter dhe se kishte qenë në Kuvajt gjatë Operacionit Stuhia e Shkretëtirës dhe në Irak pas 11 shtatorit.

Një përfaqësues i Pentagonit, megjithatë, i tha Insider se Vasquez nuk ishte vendosur kurrë në asnjë nga ato vende – apo askund tjetër.

Vasquez ishte një riparues sistemesh elektrike në Gardën Kombëtare të Nju Jorkut nga korriku 1992 deri në korrik 1993 dhe në rezervën e ushtrisë nga korriku 1993 deri në gusht 2003, tha Pentagoni. Ai u largua nga Rezerva e Ushtrisë si një ushtar i klasit të parë, që është një nga gradat më të ulëta të ushtrisë.

Kur u përball me The New York Times në mars, Vasquez pranoi se kishte keqinterpretuar të dhënat e tij ushtarake dhe tha se ishte përjashtuar nga ushtria, por ai nuk do i zbuloi rrethanat e shkarkimit të tij.

“Më është dashur të them një milion gënjeshtra për të ecur përpara”, tha Vasquez për Times.

Unë nuk e kuptoja se do vinte deri në këtë pikë.”

Business Insider nuk ishte në gjendje të kontaktonte Vasquez për koment, pasi profilet e tij në rrjetet sociale janë çaktivizuar dhe thirrjet në dy numrat e telefonit të siguruara nga burimet, mbetën pa përgjigje.

Në ditët para se të dilte artikulli i NY Times, Vasquez postoi një seri postimesh të fshehta në Twitter rreth fitimit të ‘njerëzve negativë’ dhe e quajti veten ‘një fantazmë’. Më pas ai fshiu faqen e tij në Twitter dhe heshti për disa muaj përpara se të rishfaqej në internet për pak kohë në qershor.

Vasquez postoi një sërë postimesh të fshehta në mars përpara se të zhdukej për disa muaj

Jo vetëm që ai me sa duket gënjeu për të dhënat e tij ushtarake për t’u bashkuar me luftën në Ukrainë, por doli se ai kishte gënjyer për shërbimin e tij për pjesën më të madhe të jetës së tij edhe atyre më të afërt me të.

Tina Vasquez, ish-gruaja e tij, e cila e kishte mbështetur vendimin e tij për të shkuar në Ukrainë ndërsa ata ishin ende të martuar, i tha New York Post në prill se ai e kishte gënjyer gjithashtu për të kaluarën e tij.

Ajo i tha gazetës se ‘ishte po aq e tronditur sa çdokush tjetër’ kur mësoi se ish-partneri i saj e kishte ekzagjeruar përvojën e tij ushtarake.

“Unë e besova atë,” tha ajo.

“Historitë e luftës që supozohej se kishin ndodhur e shfaqnin atë duke qarë. U ndjeva shumë keq për atë që duhej të kalonte dhe të duronte – dhe më pas arrita të zbuloja se e gjitha ishte thjesht një gënjeshtër. “Ja ku jam, unë kam qenë me të për 11 vjet dhe nuk e njoh as njeriun me të cilin u martova”.

Zhbërja e një heroi lufte

Ushtarët ukrainas hipin mbi një APC në vijën e frontit në Bakhmut, rajoni Donetsk, Ukrainë, e diel, 26 mars 2023

Vasquez kaloi rreth një vit duke postuar përditësime – supozohet se nga linjat e frontit në Ukrainë – rreth luftimeve me njësi të ndryshme.

Sarah Ashton-Cirillo, amerikane e cila është një rreshtere në ushtrinë ukrainase dhe punon me departamentin e medias të Forcave të Mbrojtjes Territoriale, ishte një nga njerëzit e parë me ndjekës në mediat sociale që e akuzoi publikisht Vasquez-in se ishte mashtrues në një postim në Tëitter në mars.

Ajo shkroi se Vasquez ‘nuk është dhe nuk ka qenë’ në forcat e armatosura të Ukrainës dhe se ai nuk mund të shkonte ligjërisht në misione pasi nuk kishte kontratë.

“E takova James Vasquez tre herë për gjithsej rreth katër orë”, tha ajo për Insider.

“Gjatë takimit tonë të fundit, në prani të një personi tjetër, ai u dorëzua dhe konfirmoi atë që dija që nga vera e kaluar, se ai kurrë nuk ishte anëtar i AFU-së”, duke iu referuar Forcave të Armatosura të Ukrainës.

“Atë natë ai deklaroi qartë se kurrë nuk kishte kontratë dhe as nuk ishte paguar ndonjëherë. Kjo ishte në janar. Ishte hera e fundit që e pashë.”

April Huggett, 35 vjeç, një vullnetare kanadeze që erdhi në Ukrainë në dhjetor, i tha Insider se ajo u takua shpejt me Vasquez dhe të dy krijuan një lidhje.

Huggett tha se ajo erdhi në Ukrainë vetëm, pasi u nda me të dashurin e saj për vendimin e saj për të shkuar në Ukrainë, dhe gjeti ngushëllim duke pasur Vasquez si dikë me të cilin mund të fliste.

“E kuptova shumë shpejt se ai ishte ulur rehat pikërisht në Maidan dhe nuk po largohej shumë shpesh nga Kievi,” i tha ajo Insider përmes tekstit, duke iu referuar rrethit qendror të kryeqytetit.

Huggett tha se ajo filloi të kishte dyshime për pretendimet e tij në lidhje me prejardhjen e tij ushtarake dhe pasi bëri disa gërmime, zbuloi se ai e kishte ekzagjeruar jashtëzakonisht përvojën e tij.

“Një herë ai ishte me të vërtetë i dehur dhe po qante shumë për këtë mikun e tij që u vra nga një snajper para syve të tij në Irak dhe se si kjo e ngatërroi atë me të vërtetë,” tha ajo.

“E kuptova se ajo histori nuk mund të kishte ndodhur kurrë.”

Ajo dhe burime të tjera i thanë Insider se Vasquez mburrej hapur për planet e tij për të fituar para nga fama e tij e sapogjetur.

“James vazhdoi të fliste për t’u bërë milioner pas kësaj,” tha Huggett.

Tim, një burrë amerikan që punon me ushtrinë ukrainase dhe duke folur për Insider me kushtin e fshehjes së mbiemrit të tij, tha se Vasquez kishte bërë komente të ngjashme me të.

“James tha, dhe unë citoj, “Unë nuk do të kthehem kurrë në punë të zakonshme. Ndoshta nuk do më duhet të punoj më pas kësaj lufte. Unë do bëhem i famshëm”, tha ai për Insider.

Ndër të gjitha gënjeshtrat, Huggett tha se ajo që ishte më e mërzitshme për të ishte se si Vasquez përdori vdekjen e luftëtarit britanik me origjinë ukrainase Viktor Yatsunyk për përfitime personale, duke folur gjerësisht në internet dhe në media për humbjen e ‘mikut’ të tij.

“Ai përdori vdekjen e Viktorit si një gur tjetër për të legjitimuar veprimet e tij në Ukrainë. Kjo më shqetëson mua më shumë se çdo gjë tjetër,” tha ajo. Trimëria e tij e vjedhur nuk ka fund.

Përfundimisht, Huggett vendosi të distancohej nga Vasquez – siç shpjegoi ajo për Insider pasi ajo nuk i pëlqen ‘gënjeshtarët’.

Kur Ashton-Cirillo shkoi në Twitter për të ekspozuar Vasquez-in, Huggett tha se ndihej e detyruar të bënte një video për ta mbështetur atë.

Huggett tha se ajo ishte e shqetësuar për zemërimin e Vasquez dhe filloi të frikësohej për sigurinë e saj.

“Kam marrë një telefonatë nga një shok i James që ishte i shqetësuar. Ai më tha të ruhesha dhe se James po pinte shumë dhe po fliste përçart. Se ai do më vriste mua dhe një mikun tim tjetër.” ajo tha.

“James më dërgoi mesazh duke thënë se nuk duhej të lija fëmijët e mi. Pasi e braktisa ai do bënte të njëjtën gjë me mua që bëra me të dhe të bëhesha gati”, tha ajo, duke shtuar se ajo ka që nga ajo kohë ishte ‘fshehur’ në Ukrainë dhe përpiqej ta pengonte atë të dinte vendndodhjen e saj.

Pasi llogaritë e tij në mediat sociale u çaktivizuan, Vasquez u rishfaq përsëri në Twitter në qershor për të sulmuar Huggett dhe diskredituar paraprakisht çdo gjë që ajo mund të thoshte për të.

“Kam marrë shumë mesazhe @DefactoHumanity, ose siç e njoh unë, April ka shkuar në një fushatë duke më akuzuar se do ta vras ​​dhe marrëzi të tjera”, ka shkruar ai.

Vasquez u rishfaq për pak kohë në Twitter në qershor për të sulmuar April Huggett

Ai vazhdoi të pretendonte se Huggett thjesht ishte ‘përbuzur’ sepse ajo kishte mësuar se ai ishte me një grua tjetër në Ukrainë dhe mohoi ta kishte kërcënuar ndonjëherë me jetë.

Huggett i tha Insider: “Jam e lodhur, por nuk më vjen keq që ekspozova mashtruesin gënjeshtar. Gjithashtu nuk më vjen keq që e bëra videon. Tani të paktën nëse vritem ose vdes në mënyrë të dyshimtë, dikush do ta dijë ku të shikojë.

“Ne i hoqëm famën dhe pasurinë e tij, bëmë njerëzit ta shohin atë për turpin që është. Ukrainasit do të jenë më mirë për shkak të kësaj, dhe për mua, kjo është e vetmja gjë që ka rëndësi,” tha ajo.

‘Pushime të mrekullueshme, shumë të rrezikshme’

Ushtarët ukrainas shkojnë në vijën e frontit në Bakhmut, Ukrainë më 16 dhjetor 2022

Në fillim të luftës, procesi i verifikimit për luftëtarët e huaj që vinin në Ukrainë ishte jashtëzakonisht i dobët. Vasquez, si pjesë e valës së parë të mbërritjeve, mundi të përfitonte nga sistemi dhe të rrëshqiste nëpër të carat e tij.

Megjithëse shumë vullnetarë të huaj në Ukrainë kanë dhënë një kontribut të rëndësishëm në përpjekjet e saj të luftës, shumë media kanë raportuar për të huaj të pakualifikuar dhe tepër të zellshëm që kanë bërë kërdinë, duke përfshirë një amerikan që dezertoi në Rusi.

Disa prej tyre janë quajtur turistë lufte, një term për të përshkruar personat që kërkojnë emocione në një zonë lufte.

Në një postim në Twitter nga marsi i vitit të kaluar, Vasquez e krahasoi kohën e tij në Ukrainë si një ‘pushime fantastike shumë të rrezikshme’.

Ai gjithashtu sugjeroi vazhdimisht se nuk i kuptonte rregullat e luftës, ose të paktën se mendonte se ato nuk vlejnë për të.

Në një rast, ai pretendoi se kishte marrë pjesë në kapjen e një ushtari nga grupi mercenar Wagner dhe ndau një foto të tij.

“Ky është një vend jashtë OKB-së”, shkroi ai në një postim në Twitter si përgjigje.

“Unë nuk mendoj se duhet të shqetësohem për konventën e Gjenevës këtu.”

Vasquez pretendoi se kishte marrë pjesë në kapjen e një ushtari nga grupi mercenar Wagner

Por pretendimet e Vasquez nuk ishin të sakta – Ukraina është pjesë e Kombeve të Bashkuara dhe Konventat e Gjenevës, të cilat mbrojnë të burgosurit e luftës, zbatohen për të gjitha konfliktet.

Ai ‘kishte një plan, një skemë dhe një formulë’

Tim, një amerikan i njohur në internet si Kapiteni Peg Leg, i tha Insider se ai hasi Vasquez ndërsa punonte në Ukrainë si këshilltar i përgjithshëm i forcave të armatosura.

Ai tha se dyshja komunikuan me mesazhe për disa javë në prill dhe maj të vitit të kaluar derisa Vasquez e bllokoi atë.

Tim tha se ai po punonte me Forcat e Mbrojtjes Territoriale të Ukrainës në atë kohë dhe se kishte marrë detyrë të rekrutonte luftëtarë të huaj të aftë për t’i ndihmuar në stërvitjen e tyre. Ai iu drejtua Vasquez-it, i cili kishte krijuar ndjekës të shumtë në internet.

Ndërsa ata korrespondonin, Tim tha se filloi të vinte re disa pasaktësi dhe të kishte dyshime.

Ai pretendon se Vasquez mburrej me famën e tij në internet dhe se ushtarët ukrainas e ndiqnin dhe tha se ai po ndërtonte ‘ushtrinë e tij private’.

Tim gjithashtu pretendon se Vasquez pranoi se ai kishte ekzagjeruar kredencialet e tij të ushtrisë dhe tha se kishte në plan të përfitonte nga fama e tij gjatë luftës.

Ai nuk ishte në gjendje të siguronte pamjet e bisedave me Vasquez pasi tha se historia e bisedave në telefonin e tij ishte fshirë. Sidoqoftë, një burim tjetër tregoi pamjet e Insider të një bisede me Tim në qershor 2022, në të cilën të dy diskutuan se Vasquez ishte një mashtrues.

Tim tha se ishte gjithashtu i alarmuar nga videot që Vasquez po postonte, të cilat ai tha se ishin ‘të dyshimta’ dhe të pamatura.

Ai tha se u përpoq të jepte alarmin për Vasquez në Twitter, por u prit me kërcënime me vdekje nga ndjekësit e Vasquez, të cilët i thanë Timit se ai ishte thjesht ‘xheloz’.

Ai tha se një pjesë të madhe të agresionit është drejtuar nga vetë Vasquez.

“James në mënyrë rutinore kërcënoi këdo që vinte në dyshim çdo gjë që ai po bënte, i bllokoi ata, inkurajoi ndjekësit e tij t’i bllokonin ata. Dhe askush nuk donte të besonte se James do përfitonte nga lufta dhe do përfitonte nga njerëzit,” tha Tim.

“Do të dëgjoni njerëzit të thonë se James është një njeri i mirë, James kishte qëllime të mira dhe gjërat dolën pak jashtë kontrollit. Dhe kjo është kategorikisht e rreme. James, që nga fillimi i atij konflikti, kishte një plan, një skemë dhe një dizajn. Ishte e paramenduar”, tha ai.

Pavarësisht nga një mal në rritje të gënjeshtrave, Vasquez ishte në gjendje të bëhej një hero i famshëm i mediave sociale dhe u mbulua nga media të ndryshme – duke përfshirë Insider – që e shpallën atë si hero.

Ai u cilësua si një luftëtar i patrembur, i cili me vetëmohim kishte lënë jetën e tij pas dhe kishte shitur shtëpinë e tij në Konektikat për t’u përqendruar te lufta në Ukrainë.

Ashton-Cirillo tha për Insider: “Si dikush që njoftoi një media të madhe për James Vasquez në qershor të vitit 2022 dhe u tha atyre qartë se Vasquez nuk kishte përvojë luftarake dhe po filmonte skena të rreme luftimesh, është e turpshme që ata dhe shumë gazetarë të tjerë i çuan përpara gënjeshtrat e tij për kaq shumë kohë.”

“Këto akte të keqpërdorimit të medias jo vetëm që më mjegulluan mua dhe shumë të tjerë, ato ndihmuan në ushqyerjen e makinës së propagandës ruse,” vazhdoi ajo.

“Për fat të mirë, mbledhja e fondeve për bamirësi të përqendruara te Forcat e Armatosura të Ukrainës ka mundur të dalë e padëmtuar nga ky debaet, ashtu si reputacioni i çdo ushtari të vërtetë të huaj.”

Armë, para dhe batalione

Vasquez postonte shpesh pamje të armëve, duke përfshirë armë amerikane, të cilat ai thoshte se i ishin dhënë, por është e paqartë se ku i kishte marrë ato.

Ai nuk kishte kontratë me ushtrinë ukrainase apo me Legjionin Ndërkombëtar, kështu që nuk mund t’i jepej armë nga asnjë autoritet zyrtar.

Kur u pyet nga New York Times në mars se ku i mori armët, ai u përgjigj: “Nuk jam saktësisht i sigurt” dhe shtoi se ato ishin ‘të reja, jashtë kutisë, dhe ne kemi shumë’.

Dy burime i thanë Insider se Vasquez ishte mburrur për marrjen e armëve në tregun e zi. Insider nuk ishte në gjendje t’i verifikonte ato pretendime.

(Ai i tha një herë një gazete lokale të Connecticut, The Hour: “Nëse doni ndonjë gjë në Ukrainë, dhe keni para dhe njihni disa njerëz, mund ta siguroni atë.)

Është e paqartë se ku i ka marrë armët Vasquez

Një tjetër burim mosmarrëveshjesh është se si Vasquez përdori platformën e tij për të kërkuar donacione nga ndjekësit e tij për të blerë pajisje për ushtarët. Një pjesë e këtyre parave u mblodhën për Ripley’s Heroes, një organizatë bamirëse me bazë në SHBA, për të cilën ai ishte një përfaqësues i shquar.

Ripley’s Heroes tha se kishte mbledhur mbi 1 milion dollarë gjatë vitit të kaluar, por organizata është përballur me pyetje në lidhje me shpenzimet e saj, siç raportoi më parë The New York Times. Që nga marsi, disa nga paratë dukej se ishin shpenzuar për pajisje që nuk kishin arritur në destinacionin e synuar.

Vasquez shpesh fliste për luftime me njësi të ndryshme – në një moment, ai tha se ishte me një ‘njësi të forcave speciale’ dhe më vonë tha se po luftonte me batalionin e ‘Ujqërve të Da Vinçit’.

John, jo emri i tij i vërtetë, një burrë amerikan që është pjesë e një grupi që lufton në Ukrainë të quajtur ‘Wolverines’, i tha Insider në kushte anonimiteti se Vasquez ka të ngjarë të ketë ekzagjeruar marrëdhënien e tij me batalionin.

Vasquez pretendoi se ai ishte pjesë e batalionit ‘Ujqërit e Da Vinçit’

John, i cili ka qenë në Ukrainë që nga fillimi i konfliktit më të gjerë me Rusinë në vitin 2014, tha se ai kishte qenë miqësor me ‘Da Vinçin’ për disa kohë. Ai tha për Insider se e pa Vasquez-in në funeralin e komandantit të batalionit, ku morën pjesë shumë njerëz, përfshirë presidentin Volodymyr Zelenskyy.

John tha se Vasquez, i cili kishte veshur një stemë të ‘Ujqërve të Da Vinçit’ në uniformën e tij, nuk u përzie shumë afër me turmën. Ai nuk u përzie me të pranishmit e tjerë, por në vend të kësaj e filmoi veten për një video që u postua më vonë në mediat sociale.

“Të gjithë janë gjunjëzuar, duart e tyre mbi zemrat e tyre, ju e dini, për të treguar respekt dhe solidaritet me njëri-tjetrin në pikëllim…dhe James është atje lart vetëm duke filmuar,” tha John.

“Të gjithë këta djem nga skuadra e Da Vinçit janë përreth dhe kanë veshur të njëjtën uniformëin, por askush nuk e njeh atë. Askush nuk vjen dhe përshëndet.”

‘Ujqërit’ nuk iu përgjigjën kërkesës së Insider për koment.

Një burim i lidhur me ushtrinë ukrainase, duke folur në kushte anonimiteti, i tha Insider se Vasquez ishte kthyer në Ukrainë që nga fillimi i qershorit.

“Policia Kombëtare në bashkëpunim me SBU” – Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës – ka nisur një hetim si për posedimin e tij të armëve të paligjshme ashtu edhe për mbledhjen e paligjshme të fondeve”, tha burimi.

Dukshmëria e ‘James’ ishte e mrekullueshme, derisa nuk ishte më’

“Ju shihni, pa pushim, këta njerëz që u shfaqën në luftë. Dhe ata e panë atë që nga dita e parë si një mundësi për të pasur një jetë të re për t’u bërë heronj të mediave sociale, si të doni ta quani atë.” tha Tim.

“Unë kisha gjërat e mia për të fituar duke shkuar në Ukrainë,” shtoi ai.

“Unë nuk jam i pafajshëm. Unë kam humbur njërën këmbë; është një amputim i kohëve të fundit. Dhe një nga arsyet që shkova ishte të ndihesha përsëri si një qenie njerëzore duke ndihmuar njerëzit e tjerë.”

Malcolm Nance, një ish analist i MSNBC i cili tani është pjesë e Legjionit Ndërkombëtar të Ukrainës, ishte i vetmi luftëtar i huaj i shquar që mbrojti Vasquez-in pasi u zbuluan gënjeshtrat e tij.

“James NUK ishte fals, ai ishte i shqetësuar. Ai bëri shumë për Ukrainën, por ka sfida për të përballuar. Respektoni atë që bëri,” shkroi ai në Twitter.

Ai e përshkroi Vasquez si ‘një ushtar që ka nevojë për kujdes në disa nivele’ dhe kritikoi ata që folën kundër tij. Nance nuk pranoi të fliste me Insider në procesverbal.

Një pjesë e debatit është nëse Vasquez bëri ndonjë të mirë në Ukrainë pavarësisht gënjeshtrave të tij.

Ndërsa burimet i thanë Insider se Vasquez nuk ndihmoi për sa i përket luftimeve në vijën e parë, prania e tij në media sociale pati një efekt pozitiv – të paktën për pak kohë.

“James sigurisht që ndihmoi me moralin,” tha Tim.

“James sigurisht ndihmoi me marrëdhëniet me publikun. Ai bëri, pa dashje, shumë të mira. Shikueshmëria e James ishte e madhe, derisa nuk ishte më.”

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e Business Insider

Përgatiti për Hashtag.al, K.Manjani