Vendosni fjalën kyçe....

Tjetër incident me trena në SHBA, vagonët me kimikate rrëshqasin në lumë


Një tren që transportonte materiale potencialisht të rrezikshme ka dalë nga shinat në shtetin amerikan Montana, me disa makina që kanë përfunduar në ujë, thanë autoritetet të shtunën. Montana Rail Link, kompania që operon me trenin, tha se nuk kishte të lënduar.

Në një deklaratë në Facebook, Departamenti i Shërbimeve të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Qarkut Stillëater (DES) tha se incidenti ndodhi rreth orës 6 të mëngjesit me kohën lokale në një urë mbi lumin Yelloëstone, e cila u shemb. Në total, tre vagonë me asfalt të nxehtë dhe katër vagonë me squfur të shkrirë u përplasën në ujë, shtoi ai.

Departamenti tha se shkaku i incidentit mbetet i paqartë dhe nuk pranoi të spekulojë nëse shembja e urës kishte çuar në daljen nga shinat, apo anasjelltas.

Ndërkohë, Montana Rail Link tha se treni përfshinte gjithashtu dy vagonë me hidrosulfat natriumi, një substancë jashtëzakonisht gërryese, por që asnjëra prej tyre nuk kishte kontakt me ujin.

Dalja nga shinat në Montana vjen pas disa incidenteve të ngjashme në të gjithë SHBA, duke përfshirë një në Ohio në fillim të shkurtit. Në atë kohë, treni i drejtuar nga Norfolk Southern, i cili transportonte kimikate toksike dhe materiale të djegshme, doli nga binarët dhe mori flakë në fshatin e Palestinës Lindore, duke shkaktuar një evakuim masiv në zonë.