Vendosni fjalën kyçe....

Grindje diplomatike Paris-Romë, ministri italian: Homologu francez të kërkoj ndjesë


Roma ka bërë thirrje për një shpjegim ‘më të qartë’ pasi ministri i Brendshëm francez Gerald Darmanin tha javën e kaluar se kryeministrja italiane Giorgia Meloni kishte ‘gënjyer’ për aftësinë e qeverisë së saj për të trajtuar emigracionin masiv.

“Duhen fjalë më të qarta,” tha ministri i Jashtëm italian Antonio Tajani për RAI të dielën.

“Shpresoj që qeveria franceze të ndryshojë qëndrimin e saj dhe të kërkojë një ndjesë që përfaqëson një kontrast me qëndrimin e miratuar nga ministri i Brendshëm”.

Grindjet politike midis dy vendeve të BE-së u ndezën nga komentet e Darman të enjten, në të cilat ai i tha RMC Radio se kryeministrja e krahut të djathtë të Italisë kishte provuar se ishte ‘e paaftë për të zgjidhur problemet e emigracionit për të cilat ajo u zgjodh’.

Darmanin tha se ai besonte se Meloni kishte ‘gënjyer’ votuesit kur ajo bëri fushatë për zgjedhjet vitin e kaluar në një platformë që përfshinte një zotim për të pakësuar në mënyrë të ashpër emigrimin. Tajani, një anëtar i partisë konservatore Forza Italia, anuloi një vizitë të planifikuar diplomatike në Paris në një njoftim të shkurtër të enjten në një gjest proteste kundër asaj që ai e përshkroi si një ‘fyerje’ për Italinë.

Zëdhënësi i qeverisë franceze Olivier Veran u përpoq të shuante stuhinë politike të premten, duke thënë për CNews se komentet e Darmanin nuk kishin për qëllim të provokonin Romën. Një ditë më parë, Parisi lëshoi ​​gjithashtu një deklaratë në të cilën nënvizoi dëshirën e tij për të punuar ngushtë me qeverinë italiane për çështje të ndryshme, përfshirë emigracionin.