Vendosni fjalën kyçe....

Bastisja dje e selisë së Partisë Popullore Evropiane, çfarë po hetohet


Oficerët e policisë belge dhe gjermane bastisën selinë e Partisë Popullore Evropiane (EPP) në Bruksel të martën mbi një hetim të vazhdueshëm për korrupsion në Gjermani, tha partia në një deklaratë.

Kërkimi ‘është i lidhur me një hetim të vazhdueshëm në Thuringen, Gjermani’, thuhet në deklaratë. “Partia po bashkëpunon në transparencë të plotë me autoritetet e përfshira, duke ofruar të gjithë informacionin dhe dokumentacionin përkatës”, shtoi ajo.

Partia tha se nuk do bënte asnjë koment të mëtejshëm, pasi bastisja e policisë ishte në lidhje me ‘një hetim ligjor në vazhdim’.

Faqja e lajmeve Euractiv raportoi se kompjuterët u sekuestruan gjatë bastisjes dhe se hetimi është përqendruar te Mario Voigt, kreu i CDU-së në Thuringen. Sipas raporteve të mediave gjermane, Voigt u punësua për të drejtuar fushatën zgjedhore dixhitale të EPP-së në vitin 2019 dhe dyshohet se kontraktoi disa punë me një firmë interneti në Thuringen në këmbim të një ryshfeti.

Një zyrtar i EPP-së konfirmoi për Politico se hetimi gjermano-belg ka të bëjë me një ‘çështje midis një kontraktori që ka punuar për EPP-në gjatë fushatës së 2019-ës dhe një prej nënkontraktorëve të tij në Gjermani’.

E themeluar në vitin 1976, EPP është një koalicion transnacional i partive të qendrës së djathtë dhe kristian-demokrate nga e gjithë BE-ja, duke përfshirë CDU-në e Gjermanisë, Republikanët e Francës dhe Fine Gael të Irlandës.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe presidentja e Parlamentit Evropian Roberta Metsola janë anëtarë të saj dhe EPP ka qenë partia më e madhe në Parlamentin Evropian që nga viti 1999.

Korrupsioni i supozuar i Voigt është një nga historitë e shumta të korrupsionit që doli nga Parlamenti i BE-së muajt e fundit.

Menjëherë pasi mediat gjermane filluan të raportojnë mbi hetimin e policisë në punën e saj në fushatën shtatorin e kaluar, nënpresidentja e legjislativit, Eva Kaili, u arrestua nga policia belge për gjoja marrjen e ryshfeteve nga zyrtarët e Katarit. Që atëherë asaj i është hequr roli dhe aktualisht është në burg ndërsa pret gjykimin për korrupsion dhe pastrim parash.