Vendosni fjalën kyçe....

Lukashenko thotë se Putini mund të vendosë armë bërthamore më të fuqishme ruse në Bjellorusi


Rusia mund të vendosë armë të fuqishme bërthamore strategjike në Bjellorusi, në krye të kokave bërthamore taktike që Moska tashmë po planifikon të vendosë atje, tha presidenti bjellorus Alexander Lukashenko gjatë një fjalimi kombëtar të premten, sipas CNN.

Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi javën e kaluar se Moska do të përfundojë ndërtimin e një objekti magazinimi për armët taktike bërthamore në Bjellorusi deri në fillim të korrikut. Pas ditësh heshtjeje, Lukashenko e mirëpriti masën të premten, duke njoftuar se kishte intensifikuar bisedimet me Putinin për vendosjen e armëve bërthamore taktike dhe strategjike në vend.

Përmendja e armëve bërthamore strategjike është një përshkallëzim në retorikë nga Lukashenko. Ndërsa kokat taktike janë krijuar për t’u përdorur në një fushë beteje të kufizuar, për shembull për të shkatërruar një post komandimi ose një kolonë tankesh, kokat strategjike bërthamore janë krijuar për të shkatërruar qytete të tëra. Rusia nuk ka njoftuar ndonjë plan për të dërguar armë bërthamore strategjike në Bjellorusi.

Lukashenko, i cili i ka kërkuar Putinit armë bërthamore për një kohë, pretendoi se Bjellorusia kishte nevojë për armët sepse aleatët perëndimorë të Ukrainës po planifikonin një grusht shteti kundër tij. Ai pabazë akuzoi vendet perëndimore se “përgatiten për të pushtuar” Bjellorusinë nga Polonia dhe për ta “shkatërruar” atë.

“Nëse është e nevojshme, Putini dhe unë do të vendosim dhe do të prezantojmë këtu armët strategjike bërthamore. Dhe ata duhet ta kuptojnë këtë… Ne nuk do të ndalemi para asgjëje, duke mbrojtur vendet tona, shtetet tona dhe popujt e tyre,” citohet të ketë thënë lideri bjellorus nga media shtetërore BELGA.

Të dy liderët janë planifikuar të takohen javën e ardhshme.

Udhëheqësja e opozitës në Bjellorusi, Sviatlana Tsikhanouskaya i tha CNN të hënën se vendimi i Rusisë për të vendosur armë taktike bërthamore në fqinjin e saj “synon të nënshtrojë Bjellorusinë”.

Ne nuk jemi një vend bërthamor dhe nuk duam të vendosim armë bërthamore në shtetin tonë,” tha ajo, duke shtuar se vendimi shkel kushtetutën e Bjellorusisë.

Bjellorusia është një nga aleatët e paktë të Rusisë në luftën e saj kundër Ukrainës. Ndërsa ushtria e vendit nuk është e përfshirë drejtpërdrejt në luftime, Bjellorusia ndihmoi Rusinë të nisë pushtimin e saj të Ukrainës në shkurt 2022, duke lejuar trupat e Kremlinit të hyjnë në vend nga territori i saj.

Putin tha javën e kaluar se Moska tashmë ka transferuar një sistem raketash me rreze të shkurtër veprimi Iskander në Bjellorusi. Pajisja mund të pajiset me koka bërthamore ose konvencionale. Megjithatë, lideri rus tha se ai nuk do t’ia transferonte kontrollin e armëve taktike bërthamore Lukashenkos, duke e krahasuar lëvizjen me praktikën e Uashingtonit për vendosjen e armëve bërthamore në Evropë për të mbajtur vendet pritëse, si Gjermania, nga shkelja e angazhimeve të tyre si fuqi jo-bërthamore.

Aeroplanët tanë të konvertuar mund të mbajnë gjithashtu një kokë bërthamore. Keni dëgjuar nga presidenti i Rusisë për planet e përbashkëta për të krijuar infrastrukturën e duhur në territorin e Bjellorusisë. Thjesht dua të sqaroj: E gjithë infrastruktura është krijuar dhe është gati”, tha Lukashenko.

Lukashenko tha se Minsku dhe Moska do të bëjnë “çdo përpjekje dhe do të përdorin mjetet për të siguruar sovranitetin dhe pavarësinë e tyre”. Ai akuzoi posaçërisht Poloninë dhe fqinjët e saj “të zellshëm” perëndimorë për ndërtimin e “formimit të disa regjimenteve, banderolave, legjioneve” për një “grusht shteti të mëvonshëm në Bjellorusi”.

Duke folur për kombin në televizionin shtetëror, Lukashenko bëri thirrje gjithashtu për ngrirjen e “armiqësive” në Ukrainë.

“Është e nevojshme të ndalen armiqësitë dhe të shpallet një armëpushim që ndalon të dyja palët të lëvizin grupe trupash dhe të transferojnë armë, municione, fuqi punëtore dhe pajisje. Të gjitha u ndalën, të ngrira”, tha Lukashenko.