Vendosni fjalën kyçe....

“Samiti për Demokraci”-Biden nuk ka ftesë as këtë radhë për Turqinë e Hungarinë, por shton disa vende në Afrikë


Presidenti Joe Biden lë Turqinë dhe Hungarinë jashtë listës së tij të të ftuarve për një samit të madh të demokracisë.

Administrata e Biden-it po fton rreth 120 vende që të bashkohen në Samitin e saj për Demokraci javën e ardhshme, por dy nga aleatët e saj të NATO-s nuk po marrin një telefonatë.

Turqia dhe Hungaria janë lënë jashtë listës për samitin e madh, të cilin Ekipi Biden e konsideron si një nga iniciativat karakteristike të politikës së jashtme, që synon të mbështesë demokracitë në mbarë botën dhe të ndalojë ngritjen e autokracive, raporton Foreign Policy.

Refuzimi i dy aleatëve të NATO-s, i konfirmuar nga tre zyrtarë amerikanë që folën me SitRep, pasqyron një shqetësim në rritje me shkallën e kthimit demokratik në Turqi dhe Hungari, edhe pse Uashingtoni po mbështetet në të dyja për të mbështetur strategjinë e Perëndimit kundër Rusisë, ndërsa lufta në Ukraina është në tërbim dhe duhet të miratojë ofertat e Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n si aleatë të plotë.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka konsoliduar pushtetin dhe ka çmontuar elementet e demokracisë së vendit, por ai përballet me sfidën më të vështirë deri më tani për sundimin e tij 20-vjeçar me zgjedhjet e ardhshme në maj.

Hungaria, nën kryeministrin Viktor Orban, e ka tjetërsuar veten brenda Bashkimit Evropian dhe NATO-s për rrëshqitjen e saj demokratike dhe lidhjet e ngushta të Orbanit me Rusinë, madje edhe pas pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia.

Samiti i ardhshëm për Demokraci, i planifikuar nga 28 mars deri më 30 mars, përfshin një mori ngjarjesh personale dhe virtuale në Uashington dhe katër vende partnere – Kosta Rika, Koreja e Jugut, Holanda dhe Zambia – me Presidentin e SHBA Joe Biden dhe përreth 20 nga zyrtarët më të lartë të administratës së tij që marrin pjesë.

Rëndësia e marrjes së ftesës

Zyrtarët e administratës që folën me SitRep këmbëngulin se samiti ka të bëjë më shumë se kush e bëri listën e ftuesve dhe kush jo.

“Shtetet e Bashkuara nuk janë të interesuara që kjo ngjarje të shihet si një gjykim gjithëpërfshirës mbi fuqinë e demokracisë së një vendi tjetër. Ky nuk është qëllimi, “i tha SitRep një zyrtar i lartë i administratës, duke folur në kushte anonimiteti.

“Sa i përket Turqisë dhe Hungarisë, ne jemi të përkushtuar për të forcuar më tej marrëdhëniet tona me të dyja vendet. Ata janë të dy aleatë të rëndësishëm të NATO-s dhe ne po punojmë së bashku për shumë çështje me interes të përbashkët”, shtoi zyrtari.

Ky është Samiti i dytë për Demokraci që organizon administrata. E para ishte në fund të vitit 2021. Turqia dhe Hungaria nuk morën ftesë as për samitin e parë, duke bërë që Hungaria në atë kohë të bllokonte BE-në nga marrja e një roli të përbashkët në samit.

Vendet e shtuara

Samiti i vitit 2023 do të ftojë të gjitha të njëjtat vende, me tetë shtesa, sipas zyrtarëve të njohur me këtë çështje: Hondurasi, Bregu i Fildishtë, Gambia, Mauritania, Mozambiku, Tanzania, Bosnja dhe Hercegovina dhe Lihtenshtajni. (Asnjë fjalë se pse mikroshteti i vogël, por i fuqishëm i Lihtenshtajnit u shpërfill në samitin e vitit 2021, por urime për ta që siguruan një ftesë këtë herë.)