Vendosni fjalën kyçe....

Në Milano u mbajtën protesta kundër shtypjes së prindërve të të njëjtit seks


Qindra dolën në rrugët e Milanos të shtunën për të protestuar kundër lëvizjeve të qeverisë së re të krahut të djathtë të Italisë për të kufizuar të drejtat e prindërve të të njëjtit seks, sipas CNN.

Demonstrata, e quajtur “Hands Our Sons and Daughters Tonë”, u zhvillua në sheshin historik të këmbësorëve Piazza della Scala dhe u organizua nga grupet LGBTQ+ në të gjithë vendin.

“Ti i shpjegoni djalit tim se unë nuk jam nëna e tij”, shkruhej në një shenjë proteste. Të tjerë mbajtën stilolapsa, të përdorura për të nënshkruar regjistrimet e lindjes, në shenjë proteste.

I pranishëm në protesta ishte edhe kryetari i bashkisë së Milanos, Giuseppe Sala, i cili më herët kishte postuar në Twitter mbështetjen e tij për familjet e të njëjtit seks.

Organizatorët vlerësuan se rreth 10,000 njerëz morën pjesë, ndërsa zyrtarët e qytetit të Milanos dhanë vlerësime më modeste prej qindra.

Në vitin 2016, Italia u bë vendi i fundit në Evropë që legalizoi sindikatat e të njëjtit seks, por ajo ende nuk njeh “birësimin e njerkave” ose zëvendësimin, gjë që grupet e të drejtave thonë se është për shkak të kundërshtimit nga Kisha Katolike.

Qeveria e saj e udhëhequr nga kryeministrja e ekstremit të djathtë Giorgia Meloni, vendos një theks të fortë në vlerat tradicionale të familjes.

Prindërve të të njëjtit seks, të cilët dëshirojnë të regjistrojnë fëmijët e tyre të lindur me zëvendësim jashtë vendit, shpesh u është dashur të vendosin vetëm një emër prindi në regjistrimet zyrtare të lindjeve ose t’i dërgojnë çështjet e tyre në gjykatën e familjes.

Disa qytete, duke përfshirë kryeqytetin Romë dhe Milano, kishin vendosur një politikë Prindi 1/Prindi 2 për regjistrimet e lindjeve në vend të emërtimeve tradicionale nënë/baba, por javën e kaluar Ministria e Brendshme urdhëroi qytetin e Milanos të ndalonte praktikën.

Ministria e Brendshme italiane tha se do të urdhëronte regjistruesit e lindjeve të qyteteve të tjera që gjithashtu të ndalonin praktikën.

Javën e kaluar, senati italian votoi kundër një mase të prezantuar nga Komisioni Evropian për të bërë të detyrueshëm njohjen e prindërve të të njëjtit seks.