Vendosni fjalën kyçe....

50 mijë viktima nga tërmetet shkatërrimtare në Turqi e Siri


Të paktën 44,218 njerëz janë vrarë nga dy tërmete të forta që goditën Turqinë jugore më 6 shkurt, tha agjencia e menaxhimit të fatkeqësive të vendit.

Në Siri, numri i të vdekurve ka arritur në 5,914 duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në dy vendet në 50132.

Presidenca e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) në një deklaratë tha se tërmetet, me qendër në provincën Kahramanmaras, u pasuan nga 9,136 pasgoditje.

Lëkundjet me magnitudë 7.7 dhe 7.6 goditën 10 provinca të tjera – Hatay, Gaziantep, Adiyaman, Malatya, Adana, Diyarbakir, Kilis, Osmaniye, Sanliurfa dhe Elazig. Rreth 13.5 milionë njerëz janë prekur nga tërmetet shkatërruese.

Disa vende në rajon, duke përfshirë Sirinë dhe Libanin, gjithashtu ndjenë dridhjet e forta që goditën Turqinë në më pak se 10 orë. Ekipet e ndihmës kanë ngritur rreth 335,400 tenda që u dërguan nga ministritë dhe institucionet përkatëse, si dhe vende të tjera dhe organizata ndërkombëtare, në zonën e tërmetit, tha AFAD. Më shumë se 11,400 personel vendas dhe ndërkombëtar të kërkimit dhe shpëtimit janë duke punuar aktualisht në terren, shtoi ai.

Katër qendra të lëvizshme të shërbimit social u caktuan për përpjekjet e mbështetjes psikologjike të fatkeqësive në Kahramanmaras, Hatay, Osmaniye dhe Malatya. Gati 912,000 njerëz kanë marrë mbështetje psikosociale, me rreth 615,000 në zonën e tërmetit dhe 297,000 jashtë zonës së tërmetit.