Vendosni fjalën kyçe....

Stërvitjet SHBA-Seul/ Motra e Kim Jong-ut: Nuk do ndalemi me lëshimin e raketave


Koreja e Veriut lëshoi dy raketa balistike në ujërat jashtë bregut lindor të Gadishullit Korean herët të hënën dhe motra e liderit Kim Jong Un paralajmëroi se do të ndodhin më shumë nëse Shtetet e Bashkuara nuk ndalojnë stërvitjet ushtarake me Korenë e Jugut, sipas CNN.

Kim Yo Jong, një nga zyrtarët më të lartë të vendit, tha se “frekuenca e përdorimit të Oqeanit Paqësor si poligon tonë të qitjes varet nga natyra e veprimeve të ushtrisë amerikane”, sipas një deklarate të postuar në Agjencinë Qendrore Koreane të Lajmeve. KCNA).

Testet e raketave të së hënës ishin të dytat në tre ditë – Pheniani lëshoi një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM) të shtunën, testi i tretë i tillë në më pak se një vit.

Shtetet e Bashkuara iu përgjigjën duke mbajtur stërvitje të veçanta me Korenë e Jugut dhe Japoninë të dielën, një lëvizje që Koreja e Veriut e konsideroi si një provokim, në krye të stërvitjeve të planifikuara bërthamore në tavolinë midis SHBA dhe Koresë së Jugut në Pentagon këtë javë. Aleatët gjithashtu pritet të mbajnë stërvitje ushtarake muajin e ardhshëm në Gadishullin Korean.

Koreja e Veriut kishte paralajmëruar të premten për “përgjigje të forta të paprecedentë” ndaj këtyre stërvitjeve nëse ato vazhdojnë.

Ministria e Mbrojtjes e Japonisë vlerësoi se të dy raketat u lëshuan të hënën rreth orës 7:00 të mëngjesit me orën lokale dhe ranë në Detin e Japonisë, i njohur gjithashtu si Deti Lindor, “në lindje të Gadishullit Korean, jashtë zonës ekskluzive ekonomike të Japonisë”.

Raketa e parë fluturoi rreth 400 kilometra (248 milje) në një lartësi maksimale prej rreth 100 kilometrash (62 milje), tha ministria në një deklaratë, ndërsa e dyta u hodh rreth 10 minuta më vonë në një lartësi maksimale prej rreth 50 kilometrash (31). milje), duke fluturuar rreth 350 kilometra (217 milje).