Vendosni fjalën kyçe....

Viktimat në Turqi e Siri, qeveria shpall 13 shkurtin ditë zie kombëtare në Shqipëri


 

Kryeministri Edi Rama nëpërmjet një statusi në Facebook ka njoftuar se 13 shkurti do të jetë ditë zie kombëtare në shenjë dhimbjeje e lutjeje për viktimat e tragjedisë së tërmetit në kufirin turko-sirian.

Rama shkruan se ulja e flamurit kombëtar në gjysmë shtize dhe ndezja e një qiriri nga çdonjëri sipas dëshirës e mundësisë; “do të jenë shenjat kuptimplota të një të hëne të shenjuar prej dhimbjes njerëzore e solidaritetit popullor që i kapërcejnë kufijtë tanë.

Tërmeti katastrofik që goditi Turqinë dhe Sirinë ka shkaktuar mbi 23 mijë viktima e mijëra të plagosur . Ekipet e kërkim shpëtimit, vijojnë operacionit për të shpëtuar qytetarët e bllokuar në rrënoja se i pasojë e tërmetit.

“Qeveria Shqiptare ka vendosur që e hëna, 13 shkurt, do të jetë ditë zie kombëtare në shenjë dhimbjeje e lutjeje për viktimat e tragjedisë së madhe të tërmetit në kufirin turko-sirian, si edhe në shenjë solidariteti me Turqinë mike, e cila na u gjend pranë kur një fatkeqësi e ngjashme goditi Shqipërinë pak kohë më parë

Ulja e flamurit kombëtar në gjysmë shtize dhe ndezja e një qiriri nga çdonjëri sipas dëshirës e mundësisë, do të jenë shenjat kuptimplota të një të hëne të shenjuar prej dhimbjes njerëzore e solidaritetit popullor që i kapërcejnë kufijtë tanë”-shkruan Rama.