Vendosni fjalën kyçe....

Zelensky zhvillon vizitë të papritur në Londër, falenderon Britaninë për mbështetjen e saj – CNN


Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka zhvilluar një vizitë të papritur në Londër ditën e sotme.

Ai iu drejtua parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar duke e falënderuar Britaninë në emër të “heronjve të luftës” të vendit të tij, shkruan CNN.

 “Zonja dhe zotërinj, ju falënderoj për guximin tuaj”, tha ai. “Faleminderit shumë. Nga të gjithë ne”.

Londra ka qëndruar me Kievin që nga dita e parë,” u tha ai ligjvënësve. “Që në sekondat dhe minutat e para të luftës në shkallë të gjerë. Britani e Madhe, ju zgjati dorën tuaj të ndihmës kur bota ende nuk kishte kuptuar se si të reagonte.”

Ai shtoi: “Ne e dimë se Rusia do të humbasë. Ne e dimë se fitorja do të ndryshojë botën dhe ky do të jetë një ndryshim që i duhej botës. Mbretëria e Bashkuar po marshon me ne drejt fitores më të rëndësishme të jetës sonë. Fitorja mbi vetë idenë e luftës.”

 “Pasi ne të fitojmë, çdo agresor, nuk ka rëndësi, i madh apo i vogël, do ta dijë se çfarë e pret nëse sulmon rendin ndërkombëtar”, vazhdoi ai.

Çdo agresor që do të përpiqet të shtyjë kufijtë me forcë, që do të shkaktojë shkatërrim dhe vdekje mbi popujt e tjerë, që do të përpiqet të durojë diktaturën e tij në kurriz të gjakut të njerëzve të tjerë në luftëra kriminale dhe të paprovokuara, siç bën Kremlini – çdo agresor. do të humbasë.”

Zelensky u takua në Britani më herët të mërkurën, në një kohë kur Kievi po i kërkon Perëndimit të dërgojë më shumë armë dhe mbështetje ushtarake për të kundërshtuar përparimet ruse.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak përshëndeti Zelensky në aeroportin Stansted, në veri të Londrës, pasi ai u ul në një aeroplan transporti të Forcave Ajrore Mbretërore të Mbretërisë së Bashkuar C-17.

Zelensky udhëtoi në Downing Street me Sunak, përpara se t’i drejtohej Parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar në Westminster Hall., do takohet gjithashtu me mbretin Charles të Britanisë, si dhe me trupat ukrainase që stërviten nga forcat britanike.

Vizita e presidentit në Londër është e dyta jashtë vendit të tij që kur Rusia pushtoi Ukrainën pothuajse një vit më parë, pas vizitës së tij në Uashington DC në dhjetor.

Udhëtimi vjen pasi Zelensky ka kërkuar ndihmë ushtarake nga aleatët perëndimorë ndërsa zyrtarët ukrainas paralajmërojnë se Moska po përgatitet për një ofensivë pranverore.

Britania njoftoi të mërkurën se do të dërgonte më shumë pajisje ushtarake në Kiev për të ndihmuar në kundërshtimin e një ofensive të mundshme pranverore ruse.

Sunak tha se Mbretëria e Bashkuar do të zgjerojë trajnimin për pilotët luftarakë dhe marinsat ukrainas, duke premtuar gjithashtu një investim afatgjatë në ushtrinë e Ukrainës.