Vendosni fjalën kyçe....

Filipinet do t’i japin SHBA-së akses në 4 baza të tjera ushtarake


Filipinet ranë dakord të enjten për të lejuar hyrjen e ushtrisë amerikane në katër baza ushtarake të tjera në vend, sipas CNN.

Departamenti i Mbrojtjes i SHBA tha se aksesi në vendndodhje të reja “do të lejojë mbështetje më të shpejtë për fatkeqësitë humanitare dhe të lidhura me klimën në Filipine dhe do t’i përgjigjet sfidave të tjera të përbashkëta”.

Njoftimi erdhi gjatë vizitës së Sekretarit të Mbrojtjes të SHBA, Lloyd Austin në vendin e arkipelagut, aleatin më të vjetër ushtarak të Uashingtonit në Azi.

Zgjerimi i bazave ushtarake u ra dakord me Marrëveshjen e Bashkëpunimit të Rritur të Mbrojtjes (EDCA), të nënshkruar në 2014.

EDCA, një marrëveshje ushtarake midis Manilës dhe Uashingtonit e nënshkruar gjatë qeverisë së ish-presidentit filipinas Corazon Aquino, lejon rritjen e pranisë rrotulluese të trupave, avionëve dhe anijeve amerikane në bazat ushtarake filipinase, si dhe ndërtimin e objekteve për ruajtjen e karburantit dhe pajisjeve. .

Në vitin 2016, ushtria amerikane mori akses në pesë objekte EDCA, duke përfshirë bazën ajrore Antonio Bautista në Palawan, bazën ajrore Basa në Pampanga, Fort Magsaysay në Nueva Ecija, bazën ajrore Lumbia në Cagayan de Oro dhe bazën ajrore Mactan-Benito Ebuen në Cebu. .

“EDCA është një shtyllë kyçe e aleancës SHBA-Filipine, e cila mbështet trajnimin e kombinuar, ushtrimet dhe ndërveprimin midis forcave tona. Zgjerimi i EDCA do ta bëjë aleancën tonë më të fortë dhe më elastike dhe do të përshpejtojë modernizimin e aftësive tona të kombinuara ushtarake”, thuhet në një deklaratë të lëshuar nga Departamenti i Mbrojtjes i SHBA.

Ai shtoi se SHBA ka ndarë gjithashtu mbi 82 milionë dollarë për investime në infrastrukturë në pesë vendet ekzistuese nën EDCA.

SHBA dhe Filipinet janë zotuar të lëvizin shpejt për të rënë dakord për planet dhe investimet e nevojshme për vendndodhjet e reja dhe ekzistuese të EDCA, thuhet në deklaratë.