Vendosni fjalën kyçe....

Një qytet indian po fundoset me shpejtësi, paralajmëron Agjencia Hapësinore


Qyteti indian i Joshimath, i njohur si ‘portë’ për në Himalaje, u zhyt me 5.4 cm, diku midis fundit të dhjetorit dhe fillimit të janarit, ka raportuar agjencia indiane e hapësirës.

Destinacioni popullor turistik, që ndodhet në një lartësi mbi 1800 metra, është i prirur për ulje, pjesërisht për shkak të zhvillimit të infrastrukturës.

Një raport nga Organizata Indiane e Kërkimeve Hapësinore (ISRO) lëshoi ​​të mërkurën ndryshimet e hollëisshme të zbuluara nga vëzhgimi satelitor i Joshimath, duke zbuluar se një zhytje e shpejtë kishte ndodhur diku midis 27 dhjetorit 2022 dhe 8 janarit 2023.

Kryeministri i rajonit, Pushkar Singh Dhami, urdhëroi një evakuim të madh pasi 603 ndërtesa në qytet u gjetën me çarje të thella.

Ndryshimet e regjistruara të lartësisë varionin midis 1 dhe 5.4 cm, tregojnë të dhënat. Vëzhgimet e ISRO gjatë vitit të kaluar kanë zbuluar një ulje të ngadaltë deri në 9 cm gjatë një periudhe prej nëntë muajsh, thuhet në raport.

Joshimath ndodhet në shtetin verior indian të Uttarakhand në shpatin e një kodre dhe është një destinacion popullor për pelegrinët dhe turistët që vizitojnë zonat e shumë tempujve.

Sidoqoftë, vendbanimi ndodhet në majë të gjeologjisë së natyrshme të brishtë Himalayan dhe një mjedisi të pabesë. Mijëra njerëz janë vrarë gjatë dekadave nga fatkeqësitë natyrore si tërmetet, rrëshqitjet e dheut, përmbytjet e befta dhe ortekët. Përmbytjet në Uttarakhand vetëm në shkurt 2021 morën mbi 80 jetë.

Përmbytja ka prekur Joshimath prej disa kohësh, me ndikimin e zmadhuar nga varfërimi i ujërave nëntokësore për ujitje dhe zhvillimi i shpejtë i infrastrukturës, duke përfshirë ndërtimin e hidrocentraleve, sipas shkencëtarëve.