Vendosni fjalën kyçe....

Të shtëna me armë në një bllok apartamentesh në Kanada, pesë të vrarë


Pesë persona kanë vdekur pasi një person i armatosur hapi zjarr në një bllok banesash në Toronto, Kanada.

Siç shkruan BBC, policia kanadeze iu përgjigj raporteve se kishte të shtëna me armë në Vaughan, rreth 30 km në veri të Torontos. Një tjetër i plagosur është dërguar në spital në gjendje të rëndë.

Autoritetet po hetojnë motivin, duke përfshirë një lidhje të mundshme mes personit të armatosur dhe viktimave.

Shefi i policisë së York-ut Jim MacSween tha se oficerët e pranishëm u ndeshën me një “skenë të tmerrshme“, me viktima të shumta të vdekura të gjetura në banesa të ndryshme të ndërtesës.

“Ne jemi në proces tani për të bërë njoftime për ato familje, kështu që në këtë pikë nuk mund të ndaj asnjë informacion mbi viktimat apo temën.”– tha ai sipas BBC-së.

MacSween tha se nuk kishte asnjë kërcënim të vazhdueshëm për publikun dhe policia e York-ut tha se të evakuuarit mund të kthehen në shtëpitë e tyre.

Në një postim në Twitter, kryetari i bashkisë së Vaughan, Stephen Del Duca u shpreh ngushëllime familjeve të viktimave.

Kanadaja ka më pak të shtëna masive se sa fqinji i saj, SHBA, por kohët e fundit ka parë një rritje të dhunës me armë, duke nxitur legjislacionin e fundit për të ndaluar armët.

Në maj 2020, Kanadaja ndaloi 1 mijë e 500 lloje të armëve të zjarrit të tipit ushtarak ose sulmues, pasi një person i armatosur i maskuar si polic vrau 22 njerëz në Nova Scotia.