Vendosni fjalën kyçe....

Katari paralajmëron BE-në për pasoja mes hetimeve për korrupsion


Vendimi i Parlamentit Evropian për të pezulluar punën në legjislacionin e lidhur me Katarin dhe për të ndërprerë qasjen e zyrtarëve të vendit në legjislaturë mund të ndikojë negativisht në përpjekjet e BE-së për të siguruar furnizimet me gaz, thotë Doha.

Lëvizja e BE-së vjen në mes të një hetimi belg për korrupsionin e dyshuar të eurodeputetëve që mund të kenë përfshirë Katarin.

Vendimi i parlamentit të enjten është ‘diskriminues’, tha në një deklaratë të dielën një diplomat me misionin e Katarit në BE, cituar nga agjencitë e lajmeve.

Do ‘ndikojë negativisht në bashkëpunimin rajonal dhe global të sigurisë, si dhe në diskutimet e vazhdueshme rreth varfërisë dhe sigurisë globale të energjisë,’ shtoi diplomati.

Ai theksoi bashkëpunimin e Katarit me BE-në, veçanërisht Belgjikën, për çështjet që lidhen me Covid-19 dhe rolin e tij si një furnizues kryesor i gazit natyror të lëngshëm në vend.

Gazi natyror i lëngshëm i Katarit luan një rol kyç në strategjinë e BE-së për të kompensuar humbjen e karburanteve fosile ruse, të cilat u ndaluan pas vendosjes së sanksioneve ndaj Rusisë për luftën në Ukrainë.

Në nëntor, Gjermania siguroi një marrëveshje 15-vjeçare për rreth 2 milionë ton në vit. Berlini po udhëheq një përpjekje të gjithë BE-së për të siguruar kushte më të mira nga Doha, e cila po i bën presion bllokut për të nënshkruar kontrata afatgjata që ndalojnë rishitjen në pjesë të tjera të botës, gjë që do të minonte qëllimin e BE-së për të hequr gradualisht karburantet fosile, sipas Bloomberg.

Javën e kaluar, eurodeputetët votuan për të pezulluar të gjithë punën e lidhur me Katarin dhe për t’i ndërprerë ‘përfaqësuesit e Katarit’ nga qasja në legjislativ. Vendimi prek një marrëveshje aviacioni BE-Katar dhe heqjen e vizave të BE-së për shtetasit e Katarit dhe Kuvajtit. Eurodeputetët denoncuan ‘përpjekjet e supozuara të Katarit’ për të blerë ndikim në BE lidhur me botëtorin e fundit.

Prokuroria belge njoftoi në fillim të këtij muaji se kishte akuzuar katër individë të lidhur me Parlamentin Evropian në një rast të dyshuar korrupsioni. Shtypi vendas e identifikoi vendin e paemërtuar të Gjirit Persik si Katari, i cili nga ana e tij mohoi çdo përfshirje.

Ish-zëvendëspresidentja e Parlamentit Evropian, Eva Kaili, e cila është në mesin e të akuzuarve, u hoq nga zyra e saj e lartë në BE javën e kaluar në mes të hetimit.