Vendosni fjalën kyçe....

Putin takon gjeneralët ndërsa raketat ruse godasin qytetet ukrainase


Presidenti rus Vladimir Putin është takuar me shefat e tij ushtarakë në të njëjtën ditë që forcat e tij lëshuan një valë tjetër raketash në infrastrukturën e Ukrainës.

Putin e kaloi pjesën më të madhe të së premtes në selinë e “operacionit special ushtarak” duke diskutuar idetë se cila duhet të jetë masa e ardhshme e Rusisë.

Kjo vjen pasi disa zyrtarë ushtarakë ukrainas pretenduan se Rusia po planifikonte një ofensivë, ndoshta në fillim të vitit të ardhshëm.

Sulmet ruse në rrjetin elektrik të Ukrainës kanë zhytur miliona në errësirë.

Pamjet nga takimi i së premtes treguan zotin Putin të shoqëruar nga ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu dhe shefi i Forcave të Armatosura Valeriy Gerasimov.

Ne do të dëgjojmë komandantët në çdo drejtim operacional dhe unë do të doja të dëgjoja propozimet tuaja për veprimet tona të menjëhershme dhe afatmesme,” u pa udhëheqësi i Kremlinit duke u thënë zyrtarëve ushtarakë në TV shtetëror.

Prania e gjeneralit Gerasimov i jep fund zërave që qarkullojnë në internet se ai ishte shkarkuar nga posti i tij. 67-vjeçari është vënë në shënjestër të kritikave intensive nga komentuesit të cilët e kanë akuzuar se është tepër i kujdesshëm.

Gjenerali i Forcave Ajrore Sergei Surovikin – i cili u emërua si komandant i Rusisë në Ukrainë në tetor – ishte gjithashtu i pranishëm në takim, treguan fotot e publikuara nga media shtetërore.

Forcat ukrainase kanë bërë një sërë përparimesh të mëdha në muajt e fundit, duke përfshirë rimarrjen e Khersonit – i vetmi qytet i madh i kapur nga forcat ruse deri më tani.

Dhe kolapsi i forcave të Moskës në Ukrainën lindore në fillim të këtij viti bëri që bosët ushtarakë të vinin për kritika të vazhdueshme nga figura të medias pro-Kremlinit.