Vendosni fjalën kyçe....

Policia gjermane rikuperon bizhuteritë e grabitjes së Kasafortës Jeshile të Dresdenit


Policia gjermane thotë se ka gjetur një numër thesaresh të shekullit të 18-të të vjedhura nga një muze i Dresdenit gjatë një grabitjeje prej 113 milionë eurosh në vitin 2019.

Autoritetet kthyen 31 objekte në muzeun Green Vault pasi u siguruan gjatë natës në Berlin.

Sendet thuhet se u gjetën pas bisedimeve me avokatët e gjashtë burrave që aktualisht po gjykohen për vjedhjen.

Ndër artikujt janë një yll i veshur me diamant dhe një dekorim i kapelës Heron Tail me xhevahire.

Hajdutët vodhën thesaret nga një pjesë e një koleksioni të krijuar në 1723 nga sundimtari i Saksonisë, Augustus i Forti. Ata u vendosën në kasafortën, e njohur në gjermanisht si Dreden’s Grünes Gewölbe, deri në grabitjen e vitit 2019.

Zyrtarët gjermanë besojnë se grabitja ishte e planifikuar mirë dhe e kryer në mënyrë profesionale. Para se të hynin në muze, hajdutët i vunë flakën një paneli ndërprerës, duke zhytur në errësirë rrugët përreth muzeut.

Disa persona të maskuara më pas hynë në galeri, përpara se të thyenin një vitrinë xhami me sëpatë dhe të merrnin bizhuteritë me spango peshkimi.

Më pas ata u arratisën me një makinë Audi, të cilën policia e gjeti më vonë në flakë në një parking nëntokësor. I gjithë operacioni besohet se ka zgjatur më pak se 10 minuta.

Artikujt e kthyer tani do të ekzaminohen nga specialistë për të konfirmuar origjinalitetin e pjesëve.

Megjithatë, jo të gjitha sendet janë gjetur. Një epoletë që përfshin një gur të çmuar të njohur si Diamanti i Bardhë i Dresdenit ende mungon.

Autoritetet kanë dhënë pak detaje rreth mënyrës se si janë siguruar bizhuteritë.

Gjyqi i hajdutëve, i cili filloi në janar, do të rifillojë të martën, raporton agjencia e lajmeve AFP.

Koleksioni Green Vault është vendosur në tetë dhoma të zbukuruara në Residenzschloss – një ish-pallat mbretëror.

Tre dhoma u shkatërruan nga bombardimet aleate në Luftën e Dytë Botërore, por pas luftës muzeu u rikthye në lavdinë e mëparshme.

Quhet Kasaforta e Gjelbër sepse disa dhoma ishin zbukuruar me bojë malakit-jeshile.

Ka rreth 3000 sende bizhuteri dhe thesare të tjera të zbukuruara me ar, argjend, fildish dhe perla.

Koleksioni u themelua nga Augustus i Forti. Ai ishte sundues i Saksonisë – një princ gjerman që kishte të drejtë të merrte pjesë në zgjedhjen e perandorit – dhe më vonë mbret i Polonisë.