Vendosni fjalën kyçe....

Peruja në kaos, presidenti rrëzohet nga pushteti e arrestohet (Video)


Kongresi i Perusë ka fajësuar e rrëzuar presidentin Pedro Castillo nga detyra pasi ai u përpoq të mbyllte përkohësisht degën legjislative të qeverisë dhe të thërriste zgjedhje të reja.

Ligjvënësit vazhduan me gjyqin e tyre të shkarkimit të mërkurën, duke injoruar dekretin e Castillo-s për të pezulluar parlamentin dhe votuan me shumicë dërrmuese (101-6) për ta rrëzuar atë. Kongresi më pas u betua nën zv.presidenten Dina Boluarte për të zëvendësuar Castillo-n, duke e bërë atë presidenten e parë femër të Perusë.

Pamjet e postuara në mediat sociale treguan Castillo në paraburgim në një stacion policie në kryeqytetin Lima, megjithëse autoritetet nuk kanë sqaruar nëse ai po ndalohet.

Forcat e armatosura të Perusë dhe policia lëshuan një deklaratë të përbashkët më herët të mërkurën, duke hedhur poshtë përpjekjen e tij për të zëvendësuar Kongresin e kontrolluar nga opozita me një ‘qeveri të jashtëzakonshme emergjente’.

Ligjvënësit ishin përpjekur më parë dy herë për ta fajësuar atë që kur ai mori detyrën në korrik 2021.

“Ka pasur një tentativë për grusht shteti që nuk ka gjetur jehonë në institucione e as në rrugë.” – tha Boluarte, një avokate 60-vjeçare që u betua si presidente deri në vitin 2026.

Ajo bëri thirrje për një armëpushim politik teksa formon kabinetin e ri me përfaqësim nga shumë parti. Përpara rrëzimit të Castillo-s nga ligjvënësit, ambasadorja e SHBA-së në Peru, Lisa Kenna i kërkoi presidentit të anulonte vendimin e tij për mbylljen e Kongresit.

“Ne nxisim publikun peruan të qëndrojë i qetë gjatë kësaj kohe të pasigurt.” – tha ajo.

“Shtetet e Bashkuara kundërshtojnë kategorikisht çdo akt jashtëkushtetues të Presidentit Castillo për të penguar Kongresin të përmbushë mandatin e tij.”

Castillo ishte i fundit në një seri liderësh peruanë që akuzoheshin për korrupsion. Prokurorët ngritën një padi kushtetuese kundër tij në tetor, duke pretenduar se ai drejtonte një ‘organizatë kriminale’ që merrte ryshfet për kontratat e qeverisë dhe bllokimin e hetimeve. Kongresi kërkoi javën e kaluar që ai t’i përgjigjet akuzave dhe e akuzoi atë për ‘paaftësi morale’.

Ish-mësuesi mohoi akuzat dhe tha se kundërshtarët politikë po përpiqeshin të përmbysnin vullnetin e votuesve që e zgjodhën.