Vendosni fjalën kyçe....

Ylli amerikan i ‘reality show’-t gjobitet me 1.2 milion dollarë për promovimin e kriptove


Ylli amerikan Kim Kardashian është ndëshkuar me një gjobë prej 1.26 milionë dollarësh se nuk kishte zbuluar se ishte paguar për të reklamuar kriptomonedhen EMAX në Instagram, njoftoi të hënën Komisioni i Letrave me Vlerë.

Agjencia e gjobiti Kardashian për ‘promovimin e paligjshëm’ të tokenit në një postim që ajo bëri vitin e kaluar në Instagram, ku ajo ka mbi 331 milionë ndjekës dhe është një nga dhjetë përdoruesit më të njohur.

Ylli i ‘Keeping Up With the Kardashians’ u pagua 250,000 dollarë nga krijuesi i tokenit EthereumMax për postimin, i cili përfshinte një lidhje në faqen e internetit të kompanisë me udhëzime se si të blini EMAX.

Përveç një dënimi prej 1 milion dollarësh, agjencia i ngarkoi Kardashian 260,000 dollarë, që përfaqëson pagesën e saj për postimin plus interesin. Ajo gjithashtu është e ndaluar të nxisë çdo kriptomonedhë për tre vjet dhe duhet të bashkëpunojë me atë që SEC e përshkruan si një hetim në vazhdim.

Kardashian pranoi të paguante gjobën dhe t’i nënshtrohej dënimit pa pranuar ose mohuar gjetjet e SEC. Sidoqoftë, ajo nuk është e vetmja personazh i famshëm që u përball me telashe për reklamimin e produkteve të EthereumMax tek ndjekësit e saj.

Boksieri Floyd Mayëeather dhe ish-basketbollisti i Boston Celtics, Paul Pierce, ishin gjithashtu në listën e pagave të kompanisë, dhe të tre u paditën në janar nga investitorët që pretenduan se ishin mashtruar nga zhurma e të famshmëve dhe emri i kompanisë.