Vendosni fjalën kyçe....

Konservatorët shënjestra të dhunës politike që nga fjalimi i Biden kundër ‘Republikanëve MAGA’ – Media


Ka pasur raporte për akte të profilit të lartë të dhunës politike kundër republikanëve dhe konservatorëve që nga fjalimi polemizues i presidentit Joe Biden kundër ‘MAGA’ muajin e kaluar.

“Donald Trump dhe republikanët MAGA përfaqësojnë një ekstremizëm që kërcënon vetë themelet e republikës sonë.” – tha Biden gjatë një fjalimi të ngarkuar politikisht më 1 shtator në Filadelfia.

Ndërsa fliste përballë një sfondi të kuq me ndriçim të dobët dhe i rrethuar nga dy marinsa amerikanë, Biden pretendoi se ‘republikanët MAGA’ nxisin gjithashtu ‘udhëheqës autoritarë’ dhe ‘ndezin flakët e dhunës politike’ për të goditur të drejtat dhe ‘vetë shpirtin e këtij vendi’.

Ndërsa nuk është e qartë nëse fjalimi i Biden motivoi akte vandalizmi apo sulme të motivuara politikisht, disa zyra republikane në të gjithë vendin janë vandalizuar që atëherë, duke përfshirë Partinë Republikane të Qarkut Larimer në Fort Collins, Kolorado; Partinë Republikane e Qarkut Otava në Hudsonville, Michigan; dhe selinë e Partisë Republikane të Nebraskës në Lincoln, Nebraska.

Zyra e Partisë Republikane në Seminole County, Florida, u vandalizua pasi Biden pretendoi disa ditë përpara fjalimit të tij në Filadelfia se republikanët ishin përfshirë në ‘gjysmë-fashizëm’.

“Zyrtarët dolën dhe zbuluan se të gjitha tabelat ishin copëtuar, ndërtesa jonë ishte vandalizuar, tabela jonë e përhershme në pjesën e jashtme të ndërtesës ishte grisur.” – tha Keith den Hollander, kryetar dhe nënkryetar për Partinë Repoublikane në Otava, Hudsonville.

Një qendër shtatzënie në kontenë Oakland, Michigan, gjithashtu u vu në shënjestër të vandalëve. Është hera e dytë që objekti vihet në shënjestër vitin e kaluar, sipas mediave lokale.

Incidente të tjera

Gjithashtu në Michigan, një kanavacë pro-jetës u qëllua në Odessa Township, thanë zyrtarët. Joan Jacobson, 84 vjeç, tha për MLive se ajo ishte duke u përpjekur për të Drejtën për Jetën, duke shkuar derë më derë për t’u kërkuar banorëve të votojnë ‘jo’ muajin e ardhshëm për Propozimin 3, një masë pro abortit, kur ajo u qëllua në shpatull.

Autori i dyshuar deklaroi javën e kaluar, duke i thënë WOOD-TV se ai qëlloi aksidentalisht Jacobson ndërsa ajo po debatonte me gruan e tij, e cila ai tha se mbështet abortin. Harvey tha se ai i tha Jacobson të linte pronën e tyre në shumë raste.

Gjithashtu muajin e kaluar, 18-vjeçari Cayler Ellingson u vra kur një burrë 41-vjeçar dyshohet se e goditi me automjetin e tij dhe më vonë i tha një dispeçeri të 911 se ai mendonte se Ellingson ishte pjesë e një grupi ekstremist republikan, sipas raporteve. I dyshuari, Shannon Brandt, u akuzua për vrasje në vdekjen e adoleshentit.

Në deklaratë thuhet se Brandt i tha radios shtetërore se ai goditi këmbësorin me automjetin e tij sepse ‘këmbësori po e kërcënonte’, duke iu referuar Ellingsonit, duke pretenduar se ai ishte pjesë e një ‘grupi ekstremist republikan’.

Një autopsi e plagëve të Ellingson-it tregoi se ai ishte tashmë në tokë kur i mori goditjet vdekjeprurëse dhe se lëndimet e tij nuk erdhën nga goditja nga makina e Brandt, por nga përplasja.

Duke vërtetuar rezultatet e autopsisë, kishte gjithashtu pak ose aspak dëmtime në pjesën e përparme të makinës së Brandt, sipas Agjentit Special të Byrosë së Hetimit Kriminal të Dakotës së Veriut, Jeramie Quam.

Dëshmitarët në vendngjarje u thanë hetuesve se nuk kishte asnjë provë që sugjeronte se Ellingson kishte pikëpamje ekstremiste ose se kishte pasur një debat politik me ndokënd, tha kapiteni i Patrullës së Autostradës së Dakotës së Veriut, Bryan Nieëind.

“Presidenti Biden duhet të kuptojë se sharjet ndaj kundërshtarëve të tij po i ndezin disa nga mbështetësit e tij duke i nxitur të bëjnë dhunë. Si viktimë e dhunës politike, të dyja palët duhet të njohin pasojat e retorikës së nxehtë.” – tha Senatori republikan Rand Paul.

Në një koment të fundit në lidhje me dhunën politike, zëvendëssekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë, Andrew Bates, i tha Fox News se Biden ‘i dënon këto sulme dhe ka qenë i qartë se dhuna, kërcënimet për dhunë dhe vandalizmi janë absolutisht të papranueshme, pavarësisht se kush po i kryen akte të tilla dhe pse’.

Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë nuk iu përgjigjën një kërkese për koment nga Epoch Times.