Vendosni fjalën kyçe....

“Koha që BE-ja të sanksionojë Turqinë” – Deputeti i rëndësishëm gjerman


BE-ja duhet të konsiderojë marrjen e ‘masave ekonomike’ kundër Turqisë lidhur me qëndrimin e saj në konfliktin midis Rusisë dhe Ukrainës, tensioneve me Greqinë dhe çështjeve të tjera, tha një deputet i lartë gjerman, Jurgen Trittin.

Ish-ministër për Mjedisin dhe tani kreu i politikës së jashtme në Partinë e Gjelbër të Gjermanisë, Trittin i bëri këto komente në një intervistë për gazetën greke Kathimerini botuar të hënën.

“Turqia minon rregullisht interesat e përbashkëta të BE-së dhe NATO-s. Ajo minon politikën e sanksioneve kundër Rusisë, vepron kundër ligjit ndërkombëtar në Siri, parandalon kontrollin e embargos së armëve të OKB-së kundër Libisë dhe shkel të drejtat sovrane të Greqisë, një aleate e NATO-s dhe anëtare e BE-së.” – tha Trittin, duke iu referuar Turqisë me emërtimin e saj të vjetër në anglisht, Turkey.

Deputeti bëri gjithashtu një sulm personal ndaj presidentit turk Erdogan, duke e akuzuar atë se ndjek vetëm qëllimet e brendshme politike duke ‘anashkaluar’ interesat e përbashkëta euro-atlantike. BE-ja duhet të synojë Ankaranë me kufizime ekonomike për të dërguar një mesazh të fortë se vetë Turqia ka nevojë më shumë për bllokun, sugjeroi Trittin.

“Meqenëse nuk ka mekanizma sanksioni brenda NATO-s, as nuk është e mundur të dëbohet një anëtar, BE-ja duhet të mendojë shumë seriozisht për marrjen e masave ekonomike dhe sanksionimin e Turqisë. Turqia ka nevojë për tregun evropian dhe ka nevojë për aleancën me NATO-n. Kjo duhet t’i bëhet shumë e qartë.”

Ankaraja ka aspiruar prej kohësh të bëhet anëtare e BE-së, duke nisur fillimisht kërkesën e saj në vitin 1987. Procesi ka qenë jashtëzakonisht i ngadaltë, megjithatë, me statusin zyrtar të kandidatit të arritur vetëm në 1999.

Pak ose aspak përparim është bërë që atëherë, ndërkohë që Turqia ka pasur përplasje të vazhdueshme me bllokun për çështje të ndryshme të politikës së jashtme. Ajo ka dështuar të përmbushë kriteret politike dhe ekonomike të përshkruara nga Brukseli për t’u bërë një anëtare e plotë, ndërkohë që lidhjet me BE-në janë përkeqësuar në mënyrë të përshkallëzuar që nga viti 2016, pas përpjekjes së dështuar të grushtit të shtetit në vend dhe tensioneve mbi fluksit të emigrantëve.

Muajt ​​e fundit, Ankaraja e ka gjetur veten në mosmarrëveshje me Brukselin për pozicionin e saj të paqartë për krizën e Ukrainës. Turqia ka kundërshtuar t’u bashkohet sanksioneve perëndimore kundër Rusisë, duke ruajtur lidhjet me Moskën dhe Kievin dhe duke kërkuar të luajë rolin e ndërmjetësit në konfliktin e vazhdueshëm.

Turqia ka pasur gjithashtu tensione të reja me kundërshtarin e saj prej kohësh,  dhe aleatin e saj në NATO, Greqinë, me të dy kombet të përfshira në një grindje të hidhur mbi militarizimin e supozuar të Ishujve të Egjeut nga Athina.