Vendosni fjalën kyçe....

Ish-shefi i CIA-s parashikon se NATO-ja do i shkatërronte forcat ruse në Ukrainë


Gjenerali në pension i ushtrisë amerikane, David Petraeus, i cili shërbeu për një kohë të shkurtër si drejtor i CIA-s pasi strategjia e tij dështoi në Afganistan, ka parashikuar se Uashingtoni do udhëheqë një përgjigje shkatërruese ndaj çdo sulmi bërthamor rus në Ukrainë, duke zhdukur të gjitha forcat dhe bazat ushtarake të Moskës në Ukrainë.

“Ne do përgjigjeshim duke udhëhequr NATO- në një përgjigje të ashpër që do shkatërronte çdo forcë konvencionale ruse në fushën e betejës në Ukrainë dhe gjithashtu në Krime dhe çdo anije në Detin e Zi.” – tha Petraeus të dielën në një intervistë për ABC News.

Gjenerali në pension nuk ofroi ndonjë specifikë sesi forcat e NATO-s do e lehtësonin punën e ushtrisë ruse dhe pranoi se po fliste hipotetikisht dhe nuk ishte në dijeni të planeve të sakta të administratës së presidentit amerikan Joe Biden. Ai shtoi se Uashingtoni duhet të shmangë një shkëmbim ‘bërthamor’, ‘por duhet të tregojë se Rusia do marrë përgjigjen e duhur nëse e bën këtë’.

Në një skenar të tillë, SHBA-ja do shkonte në luftë drejtpërdrejt me fuqinë më të madhe bërthamore në botë, pasi presidenti Putin paralajmëroi muajin e kaluar se Moska do përdorë të gjitha mjetet e disponueshme për të mbrojtur Rusinë dhe popullin e saj nëse integriteti territorial i vendit është në rrezik. Shtëpia e Bardhë e interpretoi atë si një kërcënim për të përdorur armë bërthamore kundër Ukrainës dhe u përgjigj duke kërcënuar me ‘pasoja katastrofike’.

Gjenerali në pension pretendoi se referendumet e javës së kaluar në republikat e Donbass dhe rajonet e Kherson dhe Zaporozhye, të cilat shpallën pavarësinë dhe votuan me shumicë dërrmuese për t’u bashkuar me Rusinë, ishin një lëvizje ‘dëshpëruese’ e Putinit mes humbjeve në fushën e betejës.

Parashikimet e Petraeus pasojnë komente të ngjashme të guximshme muajin e kaluar nga gjenerali në pension i ushtrisë amerikane Ben Hodges, i cili mbikëqyri forcat amerikane në Evropë nga viti 2014 deri në 2018. Hodges gjithashtu pohoi se Uashingtoni mund t’i përgjigjet një sulmi bërthamor kundër Ukrainës duke zhdukur bazat ruse në Krime ose duke shkatërruar flotën e Detit të Zi të Moskës.

Ish-presidenti rus Dmitry Medvedev tha në atë kohë se Moska do të përdorë çdo armë që e sheh të përshtatshme për të përdorur për të mbrojtur popullin e saj. Pa përmendur emra, Medvedev paralajmëroi se ‘idiotët në pension me vija gjeneralësh’ nuk duhet të përpiqen të frikësojnë Moskën duke pretenduar se NATO mund të sulmojë Krimenë.

Petraeus tha se Putini po përpiqet të frikësojë vendet evropiane që të heqin dorë nga mbështetja e tyre për Ukrainën.