Vendosni fjalën kyçe....

‘Nuk është e mençur’ të lejosh Ukrainën të anëtarësohet në NATO – Kissinger


Përpjekjet e Uashingtonit për të përfshirë Ukrainën në NATO pas rënies së Bashkimit Sovjetik nuk ishin të kujdesshme, tha të premten ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger.

Duke folur në Këshillin për Marrëdhëniet me Jashtë, një institut jopartiak i SHBA-së, diplomati veteran 99-vjeçar argumentoi se Uashingtoni u përpoq të përfshinte pa dallim të gjithë ish-anëtarët e bllokut sovjetik nën ombrellën e tij pas rënies së murit të Berlinit, dhe se ‘i gjithë rajoni midis qendrës së Evropës dhe kufirit rus u bë i hapur për ristrukturim’.

“Nga pikëpamja ruse, Shtetet e Bashkuara u përpoqën të integronin të gjithë këtë rajon, pa përjashtim, në një sistem strategjik të udhëhequr nga Amerika.” – tha ai, duke shtuar se ky zhvillim në thelb hoqi ‘rripin e sigurisë’ historik të Rusisë.

Kissinger theksoi se ‘nuk ishte një politikë e mençur amerikane përpjekja për të përfshirë Ukrainën në NATO’.

Megjithatë, ai nuk beson se kjo justifikon përpjekjet e presidentit rus Putin për të ripërfshirë Ukrainën në sferën e ndikimit të Moskës me një ‘sulm të befasishëm’.

Kissinger tha se nuk e dinte nëse është e mundur të bëhet paqe me udhëheqësin rus, por theksoi se Perëndimi ‘duhet të kërkojë një mundësi për një marrëveshje që garanton lirinë e Ukrainës’ dhe e mban vendin pjesë të sistemit evropian.

Për më tepër, Kissinger mendoi se në një farë mënyre, Rusia ‘tashmë e ka humbur luftën’ sepse aftësia e saj për të kërcënuar Evropën me sulme konvencionale, të cilat i kishte gëzuar për dekada apo edhe shekuj, ‘tani është kapërcyer dukshëm’.

Pavarësisht kësaj, ish-Sekretari i Shtetit sinjalizoi se herët a vonë, Perëndimi e Rusia duhet të përfshihen në bisedime.

Në fillim të gushtit, Kissinger paralajmëroi se SHBA-të e kishin gjetur veten ‘në prag të luftës me Rusinë dhe Kinën për çështjet që ne i krijuam pjesërisht’, duke argumentuar se Uashingtoni ka refuzuar diplomacinë tradicionale, pasi ka ‘kërkuar të konvertojë ose të dënojë bashkëbiseduesit e tyre’. në vend që të depërtojë në mendimet e tyre’.