Vendosni fjalën kyçe....

Sulmohet autokolona përpara fjalimit të aneksimit të Putinit, raportohet për 23 të vdekur


Të paktën 23 persona janë vrarë dhe 28 janë plagosur pasi një raketë ka goditur këtë të premtë një autokolonë civile me makina në rajonin jugor të Zaporizhzhia në Ukrainë.

Dëshmi e sulmit ka mbetur një krater i madh ngjitur me një varg automjetesh. Siç shkruan BBC, dhjetëra civilë kanë mbetur të vdekur. Dritaret dhe xhamat e përparmë të makinave janë thyer, janë thyer ndërsa bagazhet dhe palltot e viktimave janë shpërndarë në asfalt.

Një zyrtar lokal i instaluar nga Rusia fajësoi Ukrainën për sulmin e së premtes.

Karvani u godit në orët e para të mëngjesit, ndërsa njerëzit po përgatiteshin të udhëtonin në pjesën e pushtuar nga Rusia të rajonit për të marrë të afërmit e tyre dhe gjithashtu për të ofruar ndihma humanitare.

“Armiku nisi një sulm me raketa në periferi të qendrës rajonale.”– tha kreu rajonal i Zaporizhzhia, Oleksandr Starukh në një postim në mediat sociale, duke e përshkruar atë si “një tjetër akt terrorist” nga Rusia.