Vendosni fjalën kyçe....

SHBA e BE kërkojnë shpjegime nga Serbia pas nënshkrimit të marrëveshjes me Rusinë


Bashkimi Evropian kishte ‘pyetje serioze’ dhe ambasadori amerikan në Beograd kërkoi një shpjegim të hënën, pasi Serbia dhe Rusia nënshkruan një protokoll bashkëpunimi në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së javën e kaluar. Dokumenti me katër faqe u publikua më pas nga një gazetë serbe.

Ministri i Jashtëm serb Nikola Selakoviç postoi të premten në Twitter për nënshkrimin e ‘Planit të Këshillimeve’ me homologun e tij rus Sergej Lavrov të premten. Të hënën në mbrëmje, gazeta serbe Novosti publikoi dokumentin me katër faqe, duke treguar se ishte vetëm një agjendë e takimeve midis zyrtarëve rusë dhe serbë e planifikuar për 2023-2024.

“Askush nuk duhet të nënshkruajë asgjë me Rusinë tani.” – tha ambasadori i SHBA Christopher Hill për degën e CNN N1 të hënën, duke shtuar se Uashingtoni ‘shpresonte të dëgjonte një shpjegim për nënshkrimin e këtij dokumenti’.

“Lajmet e kësaj marrëveshjeje të nënshkruar me Rusinë ishin befasuese dhe janë në kontrast të plotë me takimet e tjera konstruktive në Nju Jork me zyrtarët serbë.” – tha Hill për AP, duke shtuar se ‘rreshtimi i mëtejshëm me Rusinë është një hap në drejtimin e gabuar dhe në kundërshtim me deklarimin e Serbisë. aspiratat evropiane’.

Dokumenti është ‘një shenjë shumë e qartë e synimit të tyre për të forcuar lidhjet e tyre, për të forcuar më tej marrëdhëniet midis Serbisë dhe Rusisë dhe kjo po ngre pyetje serioze’, tha zëdhënësi i Komisionit Evropian për punët e jashtme Peter Stano.

“Ne po e marrim këtë shumë seriozisht dhe po e ndjekim këtë.”

BE-ja kërkon që vendet që kërkojnë t’i bashkohen bllokut të jenë në ‘përputhje me politikat evropiane, duke përfshirë çështjet e politikës së jashtme’, shtoi Stano.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka hequr vazhdimisht presionin për t’iu bashkuar sanksioneve SHBA-BE kundër Rusisë, të cilën shumica e serbëve e konsiderojnë një komb mik.

Ai ka këmbëngulur gjithashtu se qëllimi strategjik i Beogradit është të bashkohet me BE-në, një pozicion me mbështetje shumë më pak popullore. Viola von Cramon, eurodeputetja gjermane e ngarkuar me raportimin për Kosovën, kërcënoi hapur se do të bllokojë negociatat për anëtarësimin e Serbisë në BE.

 

“Ky është një skandal i rëndë. Në mes të luftës së furishme, Ministria e Jashtme e Serbisë nënshkruan planin për bashkëpunimin e ardhshëm me agresorin rus.” – shkroi von Cramon, “Ose ndoshta është thjesht një sinjal për ne që të ngrijmë bisedimet e anëtarësimit në BE pasi hyrja në BE nuk kalon përmes Moskës.”

Selakoviç tashmë ka njoftuar se Serbia nuk e njeh ose nuk e mbështet votimin në Donbas, Kherson dhe Zaporozhye për bashkimin me Rusinë, duke përmendur përkushtimin e Serbisë ndaj ligjit ndërkombëtar dhe integritetit territorial në lidhje me Kosovën.