Vendosni fjalën kyçe....

Federer e Nadal në lot për lamtumirën e tenistit ziveran, videoja virale shihet 17 milionë herë


Një video e Roger Federer dhe Rafael Nadal në lot gjatë lamtumirës profesionale të tenistit zviceran Federerit është bërë virale pasi u pa nga 17 milionë përdorues të mediave sociale.

41-vjeçari kishte njoftuar se do largohej nga sporti profesional pas ‘Laver Cup’ të së premtes, dhe më vonë zbuloi se do të ishte një ‘ëndërr absolute’ partneriteti me rivalin e brezit të tij Nadal në një ndeshje dyshe për ‘Team Europe’.

Organizatorët e garës në Londër ia plotësuan dëshirën ikonës zvicerane, por asnjëri prej tyre nuk ishte në gjendje të mbante emocionet e tyre drejt fundit të humbjes 4-6, 7-6 (2), 11-9 ndaj Jack Sock dhe Frances Tiafoe të ‘Team World’.

Duke përqafuar shokët e tij të skuadrës gjatë një ceremonie të veçantë për nder të tij, Federeri i emocionuar shpjegoi në fushë se ‘i pëlqente të vishte këpucët edhe një herë’ për të luajtur.

 

“Ndeshja ishte e mrekullueshme. Nuk mund të isha më i lumtur. Ka qenë e mrekullueshme. Dhe sigurisht, të luash me Rafën në të njëjtin ekip dhe të kesh djemtë të gjithë këtu, të gjitha legjendat, faleminderit.” – shtoi Federer.

Federer e quajti karrierën e tij të 20-të fituesve të Grand Slam-it ‘udhëtim perfekt’ dhe gjithashtu bëri homazhe për gruan Mirka.

“Ajo mund të më kishte ndaluar shumë kohë më parë, por nuk e bëri. Ajo më mbajti dhe më lejoi të luaja. Eshte e mrekullueshme. Faleminderit.” – tha Federer.

Nadal, i cili u përball me Federerin në 40 ndeshje të paharrueshme dhe e kaloi atë me 22 fitore në Grand Slam në 2022, foli për ndikimin që do ketë tërheqja e Federerit në karrierën e tij.

“Kur Roger largohet nga turneu, një pjesë e rëndësishme e jetës sime po largohet gjithashtu për shkak të të gjitha momenteve që ai ka qenë pranë meje ose përballë meje në momente të rëndësishme të jetës sime.” – tha Nadal.