Vendosni fjalën kyçe....

Nga marrja e fronit pas vdekjes së të atit, te mbretërimi i saj, kush ishte Elisabeta II


Elizabeth II ishte Mbretëresha e Mbretërisë së Bashkuar dhe e 14 vendeve të tjera sovrane nga 6 shkurt 1952 deri në vdekjen e saj më 8 shtator 2022.

Elizabeth lindi në Mayfair, Londër, si fëmija i parë i Dukës dhe Dukeshës së Jorkut (më vonë Mbreti George VI dhe Mbretëresha Elizabeth).

Babai i saj u ngjit në fron në vitin 1936 pas abdikimit të vëllait të tij, Mbretit Eduard VIII, duke e bërë Elizabetën trashëgimtare të kurorës.

Ajo u shkollua privatisht në shtëpi dhe filloi të merrte detyra publike gjatë Luftës së Dytë Botërore, duke shërbyer në Shërbimin e Territorit Ndihmës.

Në nëntor 1947, ajo u martua me Philip Mountbatten, një ish-princ i Greqisë dhe Danimarkës dhe martesa e tyre zgjati 73 vjet deri në vdekjen e tij në prill 2021. Ata patën katër fëmijë së bashku: Charles, Princi i Uellsit; Anne, Princesha Mbretërore; Princi Andrew, Duka i Jorkut; dhe Princi Eduard, Earl of Wessex.

Kur babai i saj vdiq në shkurt 1952, Elizabeth – atëherë 25 vjeç – u bë mbretëreshë e shtatë vendeve të pavarura të Komonuelthit: Mbretërisë së Bashkuar, Kanadasë, Australisë, Zelandës së Re, Afrikës së Jugut, Pakistanit dhe Ceilonit (sot njihet si Sri Lanka). si dhe kreu i Komonuelthit.

Elizabeth mbretëroi si një monarke kushtetuese përmes ndryshimeve të mëdha politike si problemet në Irlandën e Veriut, transferimi në Mbretërinë e Bashkuar, dekolonizimi i Afrikës dhe pranimi i Mbretërisë së Bashkuar në Komunitetet Evropiane dhe tërheqja nga Bashkimi Evropian.

Numri i mbretërive të saj ka ndryshuar me kalimin e kohës pasi territoret kanë fituar pavarësinë dhe disa mbretëri janë bërë republika. Vizitat dhe takimet e saj të shumta historike përfshijnë vizita shtetërore në Kinë në 1986, Rusi në 1994, Republikën e Irlandës në 2011.

Ajo është përballur herë pas here me ndjenja republikane dhe kritika mediatike ndaj familjes së saj, veçanërisht pas prishjes së martesave të fëmijëve të saj, annus horribilis në vitin 1992 dhe vdekjes së ish-nuses së saj Diana, Princeshës së Uellsit, në 1997. Megjithatë, Mbështetja për monarkinë në Mbretërinë e Bashkuar mbetet vazhdimisht e lartë, ashtu si edhe popullariteti i saj personal.

Vitet e trazuara 1990 dhe annus horribilis

Në vazhdën e fitores së koalicionit në Luftën e Gjirit, Mbretëresha u bë monarku i parë britanik që iu drejtua një takimi të përbashkët të Kongresit të Shteteve të Bashkuara në maj 1991.[140]

Më 24 nëntor 1992, në një fjalim për të shënuar Jubileun e Rubinit të ngjitjes së saj në fron, Elizabeth e quajti vitin 1992 annus horribilis (një frazë latine, që do të thotë “vit i tmerrshëm”).

Ndjenjat republikane në Britani ishin rritur për shkak të vlerësimeve të shtypit për pasurinë private të Mbretëreshës – të kundërshtuara nga Pallati – dhe raporteve për afera dhe martesa të tensionuara mes familjes së saj të gjerë.

Në mars, djali i saj i dytë, Princi Andrew, u nda nga gruaja e tij, Sara, dhe Mauritius hoqi Elizabetën si kreun e shtetit; vajza e saj, Princesha Anne, u divorcua nga kapiteni Mark Phillips në prill;

Demonstruesit e zemëruar në Dresden hodhën vezë mbi Mbretëreshën gjatë një vizite shtetërore në Gjermani në tetor.

Një zjarr i madh shpërtheu në Kështjellën Windsor, një prej rezidencave të saj zyrtare, në nëntor të atij viti. Monarkia u vu nën kritika dhe kritika publike të shtuara.

Në një fjalim jashtëzakonisht personal, Mbretëresha tha se çdo institucion duhet të presë kritika, por sugjeroi se kjo mund të bëhet me “një prekje humori, butësi dhe mirëkuptim”.

Dy ditë më vonë, Kryeministri John Major njoftoi planet për të reformuar financat mbretërore, të hartuara vitin e kaluar, duke përfshirë mbretëreshën që paguante tatimin mbi të ardhurat nga viti 1993 e tutje, dhe një reduktim në listën civile.

Në dhjetor, Princi Charles dhe gruaja e tij, Diana, u ndanë zyrtarisht.

Në fund të vitit, Mbretëresha paditi gazetën The Sun për shkelje të së drejtës së autorit kur ajo publikoi tekstin e mesazhit të saj vjetor të Krishtlindjeve dy ditë përpara se të transmetohej. Gazeta u detyrua të paguante tarifat e saj ligjore dhe dhuroi 200,000 £ për bamirësi.

Avokatët e Mbretëreshës kishin ndërmarrë veprime kundër The Sun pesë vjet më parë për shkelje të së drejtës së autorit, pasi publikoi një fotografi të nuses së saj, Dukeshës së York-ut dhe mbesës së saj, Princeshës Beatrice. Çështja u zgjidh me një marrëveshje jashtë gjykatës që urdhëroi gazetën të paguante 180,000 dollarë.

Vdekja

Më 8 shtator 2022, Buckingham Palace njoftoi se Mbretëresha ishte nën mbikëqyrjen mjekësore në Balmoral pasi mjekët shprehën shqetësimin.

Deklarata thoshte, “Pas vlerësimit të mëtejshëm këtë mëngjes, mjekët e Mbretëreshës janë të shqetësuar për shëndetin e Madhërisë së Saj dhe i kanë rekomanduar asaj të qëndrojë nën mbikëqyrjen mjekësore. Mbretëresha mbetet e rehatshme dhe në Balmoral”.Katër fëmijët e Mbretëreshës së bashku me nuset e tyre, dhe Princi William dhe Princi Harry, udhëtuan për të qenë me të. Vdekja e saj u konfirmua disa orë më pas.