Vendosni fjalën kyçe....

Policia bastis për të kapur drogë, por çfarë gjen tjetër…Pikturën e vjedhur të Picasso-s


Policia irakiane mori më shumë sesa priste në një bastisje droge gjatë fundjavës në provincën Diyala, duke rikuperuar atë që ata pretendojnë se është një pikturë e vjedhur e prodhuar nga artisti legjendar spanjoll Pablo Picasso.

Vepra artistike u sekuestrua të shtunën pasi u gjet në posedim të tre personave të shënjestruar në një bastisje narkotike, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve irakiane, duke cituar një deklaratë nga Ministria e Brendshme e vendit. Autoritetet nuk ofruan hollësi shtesë për pikturën, përveçse thanë se ajo vlen ‘miliona dollarë’.

“Tregtia e drogës është e lidhur me shumë krime, duke përfshirë vrasjen, vjedhjen, rrëmbimin, përdhunimin, formimin e bandave, korrupsionin dhe shpërbërjen e familjes si dhe tregtinë e antikiteteve.” – tha koloneli Bilal Sobhi, drejtor i zyrës së medias kundër narkotikëve të ministrisë.

Qeveria irakiane ka zgjeruar goditjen e saj ndaj trafikut të drogës që nga muaji i kaluar, duke arrestuar 1300 të dyshuar dhe kapi 44 kilogramë lëndë narkotike.

Sobhi tha se ministria gjithashtu ka kapur 37 kilogramë stimulues, duke përfshirë ‘metamfetaminën në formë kristali’. Ai vlerësoi inteligjencën e mbledhur nga qytetarët irakianë për luajtjen e një roli të madh në shkatërrimin e bandave të drogës, si grupi i kapur me pikturën e vjedhur.

Veprat e Pikasos janë ndër pikturat më të vlefshme në botë. Një nga pikturat e tij u shit për 179.4 milionë dollarë, më pas një çmim rekord, në maj 2015, thuhet se familjes mbretërore të Katarit Al Thani. Të paktën katër të tjerë kanë marrë më shumë se 100 milionë dollarë. Artisti vdiq në vitin 1973, pas një karriere pjellore që përfshinte tetë dekada.

Policia irakiane thuhet se ka sekuestruar një tjetër pikturë të Pikasos në vitin 2009, duke thënë se kishte arrestuar një burrë që po përpiqej ta shiste atë për 450,000 dollarë.

Piktura, e titulluar ‘Gruaja e zhveshur’, dyshohet se u vodh nga Muzeu Kombëtar i Kuvajtit gjatë pushtimit të Irakut të shtetit fqinj në vitin 1990. Zyrtarët në Muzeun e Luvrit në Paris dhe Muzeu Kombëtar i Kuvajtit më vonë pohuan se piktura ishte false.