Vendosni fjalën kyçe....

I hiqet imuniteti ish-ministrit grek të Shëndetësisë, nën hetim për korrupsion


Parlamenti grek votoi të premten për të hequr imunitetin e ish-Ministrit të Shëndetësisë, Andreas Loverdos, i vetmi politikan aktualisht i implikuar në skandalin e dyshuar të mitmarrjes që përfshinte gjigantin farmaceutik zviceran Novartis dhe politikanë të shquar.

Rastet kundër politikanëve të tjerë janë braktisur për shkak të mungesës së provave.

Salla e njëjtë e parlamentit hoqi gjithashtu imunitetin e ligjvënësit të Demokracisë së Re, Marios Salmas dhe deputetit të SYRIZA-s, Aristeidis Fokas për raste të ndryshme.