Vendosni fjalën kyçe....

“Larg duart nga fëmijët tanë” – Protestë masive kundër marshimit LGBT në Serbi (Video)


Autoritetet serbe morën në fillim të javës një kërkesë zyrtare nga një grup qytetar për të anuluar ngjarjen LGBT ‘EuroPride’ të planifikuar për në mes të shtatorit, për arsye sigurie.

Peticioni erdhi një ditë pasi dhjetëra mijëra njerëz marshuan nëpër Beograd duke mbajtur simbole dhe shenja të krishtera ortodokse, të tilla si ‘Larg duart nga fëmijët tanë’.

Marshimi thuhet se u bekua nga një peshkop, i cili u regjistrua javën e kaluar duke thënë se do t’i hidhte një anatemim kujtdo që përfshihej në paradën e ‘krenarisë’.

Sipas OJQ-së ‘Upright Serbia’, e cila paraqiti peticionin, parada e ‘krenarisë’ e planifikuar për 17 shtator rrezikon moralin publik dhe rrit rrezikun e dhunës, shkatërrimit të pronës dhe çrregullimit në shkallë të gjerë. Autoritetet e Beogradit nuk e kanë komentuar ende kërkesën.

EuroPride 2022 është planifikuar të zhvillohet në datat 12-18 shtator dhe pritet të tërheqë dhjetëra mijëra aktivistë LGBT nga e gjithë Evropa, duke përfunduar me shëtitjen nga parlamenti serb në kalanë e Kalemegdan me pamje nga Danubi.

Të dielën, megjithatë, dhjetëra mijëra banorë të Beogradit marshuan në anën e kundërt, në një procesion ortodoks që synonte të tregonte kundërshtimin e tyre ndaj ngjarjes. Duke brohoritur ‘Larg duart nga fëmijët tanë!’ dhe ‘Jo pushtimit’, marshuesit kënduan himne ortodokse dhe këngë patriotike, ndërsa mbanin kryqe, ikona dhe flamuj.

Organizatorët vlerësuan se morën pjesë nga 20 mijë deri në 30 mijë njerëz, ndërsa vlerësimet e hershme të policisë dhe raportet e mediave flisnin për më pak se 5,000. Presidenti Aleksandar Vuçiç iu referua këtij vlerësimi të hënën, duke e paraqitur marshimin në një konferencë shtypi pa u pyetur për të.

“Mbrëmë patëm një protestë shumë më të madhe kundër EuroPride, rreth 4,650 njerëz, më shumë se tubimet më të mëdha të opozitës ndonjëherë.” – tha ai.

Në të njëjtën intervistë televizive, Vuçiç kritikoi peshkopin Nikanor të Banatit për komentet e tij për kryeministren në detyrë Ana Brnabiç, e cila është lezbike. Vuçiç tha se Nikanor ofendoi Serbinë dhe poshtëroi kishën ‘shumë më tepër se Brnabiç apo kushdo tjetër ndonjëherë’.

Peshkopi Nikanor thuhet se i dha bekimin klerit të tij për të marrë pjesë në protestën e Beogradit të dielën. Duke folur pas një shërbimi kishtar javën e kaluar, ai dënoi EuroPride si blasfemi dhe përdhosje të Serbisë, duke thënë se do të merrte armët kundër saj nëse nuk do të ishte klerik.

“Ata vijnë të përdhosin kryeqytetin tonë, asgjë nuk është e shenjtë për ta.” – tha peshkopi.

“Ne të gjithë do të ngrihemi kundër tij, duke filluar nga unë. Unë do t’i hedh një anatemim të gjithëve që marrin pjesë apo organizojnë një gjë të tillë. Kjo është gjithçka që mund të bëj. Nëse do të kisha armë, do t’i përdorja, por nuk i kam.” – shtoi ai.

Marshimi i së dielës u denoncua nga aktivisti i opozitës Dragan Sutanovac, ish-udhëheqës i Partisë Demokratike dhe dikur ministër i Mbrojtjes, i cili tani mbron anëtarësimin e Serbisë në NATO.

Ai e quajti atë një marshim ‘kundër Serbisë në Bashkimin Evropian, kundër sanksionimit të Rusisë, kundër vlerave perëndimore, në mënyrë që Serbia të mund të çeçenizohet dhe talibanizohet’, ndër të tjera.

Ndërkohë, OJQ-ja ‘Rrjeti i Solidaritetit të Lezbikeve dhe Gejve’ i kërkoi qeverisë të hënën që të blinte menjëherë vaksinat për linë e majmunëve dhe t’ua shpërndante ato falas grupeve me rrezik të lartë si homoseksualët, të cilët përbëjnë të gjitha rastet e regjistruara në Serbi deri më tani.

Epidemiologu Zoran Radovanoviç kërkoi gjithashtu vaksinimin e të gjithë anëtarëve të popullatës LGBT. Mjeku, i cili ka mbrojtur urdhrat e rrepta për Covid-19, i tha agjencisë së lajmeve Beta se EuroPride e ardhshme mund të jetë një ‘bombë epidemiologjike’, por nuk kërkoi anulimin e saj, duke këshilluar të pranishmit që ‘të shmangin kontaktet intime me partnerë jo të përhershëm’.