Vendosni fjalën kyçe....

“Ukraina synon të krijojë kaos brenda forcave ruse”- këshilltari i Zelenskit


Ukraina është e përfshirë në një kundërsulm që synon krijimin e “kaosit brenda forcave ruse” duke goditur linjat e furnizimit në territoret e pushtuara, sipas një këshilltari kryesor të presidentit, Volodymyr Zelenskiy.

Mykhailo Podolyak i tha Guardian se mund të ketë më shumë sulme në “dy ose tre muajt e ardhshëm” të ngjashëm me sulmet misterioze të së martës në një kryqëzim hekurudhor dhe një bazë ajrore në Krime, si dhe me goditjen e javës së kaluar ndaj avionëve luftarakë rusë në aerodromin Saky të gadishullit.

Rusia tha se një zjarr të martën kishte shkaktuar shpërthime në një depo municionesh në distriktin Dzhankoi të Krimesë – një incident që Podolyak tha se ishte një kujtesë se “Krimeja e pushtuar nga rusët ka të bëjë me shpërthimet e magazinës dhe rrezikun e lartë të vdekjes për pushtuesit dhe hajdutët”.

Ukraina nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmet. Ata kanë nxitur rusët të largohen nga Krimea në panik. Ka pasur radhë të martën jashtë stacionit hekurudhor në kryeqytetin rajonal, Simferopol.

Ministria e Mbrojtjes në Moskë tha se po merrej me rastet e sabotimit dhe po merrte “masat e nevojshme” për të parandaluar episode të mëtejshme.

Duke folur nga zyrat presidenciale në Kiev, Podolyak tha: “Strategjia jonë është të shkatërrojmë logjistikën, linjat e furnizimit dhe depot e municioneve dhe objekte të tjera të infrastrukturës ushtarake. Po krijon një kaos brenda forcave të tyre.”

Këshilltari, i përshkruar shpesh si figura e tretë më e fuqishme e vendit, tha se qasja e Kievit binte ndesh me përdorimin e fuqisë së topit të artilerisë nga Moska për të fituar territor në rajonin e Donbasit në lindje, i cili ka parë trupat ruse të shkatërrojnë qytete të tilla si Mariupol dhe Sievierodonetsk me qëllim. për të fituar territor.

“Kështu që Rusia i ka mësuar të gjithëve se një kundërsulm kërkon sasi të mëdha të fuqisë si një grusht gjigant dhe thjesht të shkojë në një drejtim,” tha ai, por “një kundërofensivë ukrainase duket shumë ndryshe. Ne nuk përdorim taktikat e viteve 60-70, të shekullit të kaluar”.

Megjithatë, vërejtjet mund të interpretohen gjithashtu si një njohje se Ukraina po përpiqet të grumbullojë sasinë e njerëzve dhe materialit ushtarak të nevojshëm për të mbështetur një kundërofensivë të plotë në jug të vendit, e cila zakonisht kërkon një epërsi prej tre ose më shumë ushtarëve ndaj një.

Në vend të kësaj, Ukraina është përpjekur të shkëpusë Kherson, i vetmi qytet i mbajtur nga Rusia në bregun perëndimor të lumit Dnieper, duke dëmtuar urat rrugore dhe hekurudhore duke përdorur artileri raketore perëndimore të furnizuar rishtazi deri në pikën ku nuk është më e mundur që Rusia të rifurnizojë forcat e saj në mënyrë efektive.

Ai sinjalizoi gjithashtu se Ukraina e konsideron Urën e Krimesë që lidh gadishullin e pushtuar me kontinentin rus si një objektiv legjitim ushtarak. “Është një ndërtim i paligjshëm dhe porta kryesore për të furnizuar ushtrinë ruse në Krime. Objekte të tilla duhet të shkatërrohen”, tha ai.

Edhe pse Ukraina ka refuzuar të marrë përgjegjësinë publike për sulmin në bazën ajrore Saky, ajo e ka bërë këtë në mënyrë private dhe incidenti ka ndodhur në kohën kur një varg objektivash strategjike ruse janë goditur thellë pas vijës së frontit.