Vendosni fjalën kyçe....

Bie zjarr në një kishë në Egjipt, humbin jetën 41 persona, plagosen dhjetëra të tjerë


Dhjetëra njerëz kanë vdekur pasi një zjarr shpërtheu në një kishë në Egjipt, shumë prej tyre u shtypën gjatë një përpjekjeje të dëshpëruar për të shpëtuar.

Zyrtarët thonë se numri i të vdekurve është të paktën 41 si dhe me dhjetëra të plagosur. Mes të vdekurve besohet se ka edhe fëmijë.

Një shkëndijë elektrike mendohet se ka shkaktuar zjarrin kur 5000 besimtarë u mblodhën për meshën në kishën kopte Abu Sifin, thanë burimet e sigurisë për Reuters.

Zjarri bllokoi një hyrje, duke shkaktuar një rrëmujë, thanë ata.

Shërbimet zjarrfikëse thonë se zjarri është vënë nën kontroll.

Shkaku i saktë i zjarrit nuk është i qartë.

Megjithatë, At Farid Fahmy, nga një kishë tjetër aty pranë në lagjen Imbaba, i tha agjencisë së lajmeve AFP se ishte shkaktuar nga një qark i shkurtër.

“Energjia nuk kishte dhe ata po përdornin një gjenerator”, tha ai. “Kur u kthye energjia, shkaktoi një mbingarkesë.”

Presidenti egjiptian Abdel Fattah al-Sisi ofroi “ngushëllimet e tij të sinqerta për familjet e viktimave të pafajshme që kanë kaluar të jenë me Zotin e tyre në një nga shtëpitë e tij të adhurimit”.

Prokuroria tha se kishte dërguar një ekip në vendngjarje për të hetuar shkaqet e flakëve.

Giza shtrihet vetëm përtej Nilit nga Kajro dhe është pjesë e metropolit të Kajros së Madhe.

Të krishterët koptë përbëjnë të paktën 10 milionë nga 103 milionë banorët e Egjiptit.

Koptët pretendojnë se përballen me diskriminim dhe luajnë një rol më të vogël në jetën publike egjiptiane sesa justifikon numri i tyre.