Vendosni fjalën kyçe....

Mijëra persona evakuohen pranë Bordosë, zjarret shkatërrojnë fshatrat franceze


Mijëra njerëz u evakuuan nga shtëpitë e tyre në Francën jugperëndimore të mërkurën, në një rajon të njohur për pyjet e tij me pisha që u shkatërrua nga flakët vetëm muajin e kaluar.

Zjarri pranë qytetit të Bordo detyroi evakuimin e rreth 6,000 njerëzve dhe shkatërroi të paktën gjashtëmbëdhjetë shtëpi. Një autostradë kryesore u mbyll pasditen e së mërkurës për shkak të afërsisë së zjarrit.

Fotografitë e publikuara nga zjarrfikësit treguan flakët që shpërthyen nëpër pyjet me pisha, duke dërguar retë e tymit gri të errët që ngrihen në qiell.

Më shumë se 60 kilometra katrorë janë djegur në rajonin Gironde dhe Landes fqinjë në zjarrin më të fundit që shpërtheu në një komb evropian, ndërsa kontinenti zhytet në një verë të nxehtë dhe të thatë.

Ministri i Brendshëm francez Gerald Darmanin njoftoi se më shumë zjarrfikës janë dërguar në vend në përpjekje për të frenuar zjarrin. Në total, më shumë se 1000 zjarrfikës, nëntë avionë dhe dy helikopterë janë mobilizuar, tha ai.

Darmanin tha se kishte “dyshime të mëdha” se zjarri “është vepër e zjarrvënësve”.

“Sot në mëngjes ka pasur tetë zjarre, nga ora 08:00 deri në 9 të mëngjesit, të cilat kanë filluar disa qindra metra larg njëra-tjetrës, gjë që është krejt e pazakontë”, tha ministri.

Rajoni i Gironde u godit muajin e kaluar nga zjarre të mëdha që detyruan evakuimin e më shumë se 39,000 njerëzve, përfshirë banorë dhe turistë.

Franca është këtë javë në mes të valës së saj të katërt të të nxehtit të vitit, ndërsa vendi përballet me atë që qeveria paralajmëroi se është thatësira e saj më e keqe në histori.

Temperaturat në jug të vendit pritet të arrijnë sërish deri në 40 gradë Celsius të mërkurën.