Vendosni fjalën kyçe....

Operacioni i gjerë nga autoritetet turke, 250 të arrestuar dyshohet se manipuluan tregun e hekurit dhe çelikut


Autoritetet turke arrestuan 250 të dyshuar të martën në operacionin mbarëkombëtar kundër një rrjeti kriminal të akuzuar për falsifikimin e faturave dhe manipulimin e tregjeve të hekurit dhe çelikut të Turqisë.

Në mesin e të dyshuarve të arrestuar ishte një biznesmen i njohur, E.E., i cili është arrestuar në të kaluarën për pastrim parash dhe komplot për vrasjen e një peshkaqeni të dyshuar huamarrës.

Burimet e sigurisë të cituara nga mediat turke thanë se të dyshuarit mashtruan shtetin në një shumë prej 1.5 miliardë dollarë (25 miliardë TL) përmes faturave false, raporton Daily Sabah.

Ministria e Brendshme turke tha se operacioni filloi rreth 10 muaj më parë për të monitoruar të dyshuarit, bazuar në një hetim nga Zyra e Kryeprokurorit në kryeqytetin Ankara për grupet kriminale që veprojnë në tregjet e hekurit dhe çelikut dhe që kërkojnë t’i monopolizojnë.

Një “grup pune” i përbërë nga policia e krimeve financiare, inspektorët tatimorë dhe Bordi për Hetimin e Krimeve Financiare (MASAK) dhe i mbështetur nga departamenti i krimit të organizuar të policisë u krijua për të hetuar të dyshuarit.

Për 10 muaj, të dyshuarit janë përgjuar dhe vëzhguar, me hetimin që zbuloi përfshirjen e tre bandave kriminale në krimet e përmendura.

Të dyshuarit akuzohen për manipulim të tregjeve dhe prishje të stabilitetit të çmimeve, duke detyruar kompanitë rivale të mbyllen dhe të hapnin kompani të reja nën emrat e njerëzve të tjerë për të krijuar fatura false.

Të martën, një operacion i quajtur “Iron Fist” filloi në Ankara dhe 28 provinca të tjera, duke përfshirë Stambollin, Hatajin, Izmirin, Adanan dhe Kocaelin për të kapur të dyshuarit, me pjesëmarrjen e 2,100 oficerëve të policisë dhe 250 inspektorëve tatimorë.

Urdhër-arrestet janë lëshuar për 374 të dyshuar dhe deri më tani janë ndaluar 250 perona. E.E dhe drejtuesit e tre grupeve kriminale, ndërkohë që po punohet për kapjen e të dyshuarve të tjerë.

Forcat e sigurisë bastisën gjithashtu 14 fabrika dhe 850 lokacione, duke sekuestruar dokumente, armë dhe prova të tjera në lidhje me shkeljet e kryera.