Vendosni fjalën kyçe....

“Donald Trump njeri i rrezikshëm, s’duhet t’afrohet Shtëpisë së Bardhë.”  – Republikania Cheney


Republikania Liz Cheney ka paralajmëruar partinë e saj që të mos kandidojë sërish për postin e ish-presidentit Donald Trump.

“Mendoj se ai nuk mund të jetë kandidat i partisë. Unë nuk mendoj se partia do t’i mbijetonte kësaj.” – tha nënkryetarja e komitetit hetimor për sulmin në Kapitol të janarit 2021 në një intervistë të transmetuar në televizionin amerikan të dielën.

“Unë mendoj e bindur që një njeri i rrezikshëm si Donald Trump nuk duhet t’i afrohet më askund Shtëpisë së Bardhë e Zyrës Ovale.” – Shtoi Ajo.

Një ish-punonjëse e Shtëpisë së Bardhë shkaktoi bujë të martën me dëshminë e saj mbresëlënëse para komisionit. Sipas Cassidy Hutchinson, Trump thuhet se ka qenë në dijeni të dhunës së mundshme më 6 janar 2021. Ai e dinte se demonstruesit ishin të armatosur.

Ajo punoi si ndihmëse e Shtëpisë së Bardhë për shefin e tij të shtabit, Mark Meadoës. Cheney tha se dëshmia e saj ishte një “shembull i pabesueshëm i guximit dhe patriotizmit” duke pasur parasysh presionin me të cilin përballej.

Mediat amerikane kishin raportuar kohët e fundit se Donald Trump së shpejti mund të shpallë një kandidaturë të mundshme për zgjedhjet presidenciale të 2024-ës.

Cheney e kundërshtoi Trumpin pas sulmit në Kapitol më 6 janar 2021 dhe më pas u përjashtua nga partia e saj. Aktualisht, kongresmenia duhet të shqetësohet për humbjen e vendit të saj në Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet afatmesme në vjeshtë.

Ajo mund të humbasë ndaj një kandidati të mbështetur nga Trump në zgjedhjet paraprake republikane në shtetin e saj të Wyoming në gusht.