Vendosni fjalën kyçe....

Gjermania publikon shifrat e armatimeve të dhuruara për Ukrainën


Gjermania ka bërë publike për herë të parë numrat dhe llojet e sakta të armëve, municioneve dhe ndihmave të tjera ushtarake që ka dërguar ose po përgatitet t’i dorëzojë Ukrainës.

Të publikuara të martën në faqen zyrtare të qeverisë gjermane, të dhënat paraprihen nga një sqarim i shkurtër. Në shënim thuhet se lista përfshin si “kontributet nga stoqet e ushtrisë gjermane”, si dhe armët e blera direkt nga prodhuesit gjermanë dhe të paguara nga Berlini.

Deklarata gjithashtu detajon se në vitin 2022, një total prej 2 miliardë eurosh do të caktohen nga buxheti i Gjermanisë për këto dërgesa dhe për të financuar kontributet e vendit në Fondacionin Evropian të Paqes (EPF), i cili është “instrumenti jashtë buxhetit” i BE-së që synon duke rritur aftësinë e Bashkimit për të parandaluar konfliktet, për të ndërtuar paqen dhe për të forcuar sigurinë ndërkombëtare”.

Sipas dokumentit, EPF mund të përdoret për të rimbursuar shtetet anëtare të BE-së për mbështetjen që ata ofrojnë për Ukrainën.

Ndër armët vdekjeprurëse që Berlini i ka furnizuar Kievit deri më tani janë 3,000 raketa portative antitank Panzerfaust 3, 500 Stinger të projektuar nga SHBA dhe 2,700 raketa anti-ajrore portative Strela, të dizajnuara nga sovjetikët.

Për më tepër, janë dorëzuar 100 mitralozë MG3, 14,900 mina antitank, 50 raketa që shkatërrojnë bunkerët për raketahedhës, 16 milionë fishekë për armë të lehta dhe 100,000 granata dore.

Për sa i përket ndihmave ushtarake jovdekjeprurëse, 23,000 helmeta luftarake, 178 automjete të pablinduara dhe 30 automjete të blinduara, komplete të ndihmës së parë dhe pajisje të tjera mjekësore, si dhe pjesë rezervë për avionët luftarakë MiG29 të projektuar nga sovjetikët iu dhanë nga Gjermania Ukrainës.

Lista e artikujve që Berlini po përgatitet të dërgojë përmban një numër armësh të rënda, të cilat Kievi ka kohë që kërkon nga aleatët e tij perëndimorë. Një zyrtar gjerman vuri në dukje në dokument se për arsye sigurie, ata do të përmbaheshin nga zbulimi i detajeve dhe datave shtesë deri në dorëzimin e suksesshëm të këtyre sistemeve.

Midis artikujve që do t’i dërgohen Ukrainës janë shtatë obusa të blinduara vetëlëvizëse, 54 transportues të blinduar të personelit M113 të projektuar nga SHBA me origjinë nga Danimarka, 30 armë vetëlëvizëse kundërajrore Gepard me municion, një IRIS-T SLM ajror i prodhimit gjerman. sistemi i mbrojtjes, tre sisteme rakete lëshimi të shumëfishta M270 (MLRS), të prodhuara në SHBA, së bashku me raketa dhe 10,000 predha artilerie, si dhe radarë dhe armë kundër dronëve.