Vendosni fjalën kyçe....

Rusia e Kina forcojnë bashkëpunimin, hapin urën e parë mbi lum për transportin e mallrave (Video)


Ura e parë rrugore midis Rusisë dhe Kinës u hap për trafik mallrash të premten në mes të krizës së thellë në marrëdhëniet midis Moskës dhe Perëndimit për ofensivën ushtarake ruse në Ukrainë.

Ndërtimi i kalimit 1080 metra të gjatë midis qytetit rus të Blagoveshchensk dhe Heihe të Kinës përtej lumit Amur filloi në fund të vitit 2016, në të dyja anët njëkohësisht.

Investimi i plotë arriti në 19 miliardë rubla (325.4 milion dollarë), 14 miliardë (240 milion dollarë) nga të cilat u paguan nga Rusia. Hapja e urës ishte planifikuar fillimisht për nëntor 2020, por u shty për shkak të pandemisë Covid.

Meqenëse rregullat strikte Covid janë ende në fuqi në Kinë, tani për tani vetëm kamionët lejohen të kalojnë kufirin.

“Në botën e sotme të fragmentuar, ura Blagoveshchensk-Heihe ndërmjet Rusisë dhe Kinës ka një kuptim të veçantë, simbolik. Do të bëhet një linjë tjetër miqësie që lidh popujt e Rusisë dhe Kinës.” – tha zëvendëskryeministri rus Yury Trutnev gjatë ceremonisë së nisjes.

Zëvendëskryeministri kinez Hu Chunhua foli gjithashtu për kuptimin simbolik të ngjarjes. Ai vuri në dukje se për shkak të lidhjes, vendi i tij do të jetë në gjendje të ofrojë shërbime më të mira logjistike dhe se kalimi do të bëhej ‘një urë miqësie dhe bashkëpunimi’.

Të premten, tetë kamionët e parë rusë të drejtuar nga Kina nga flota e Gazprom Helium Service, kaluan urën nëpërmjet pikës së kontrollit Kani-Kurgan-Heihe. Nga ana kineze, tetë kamionë me goma makinash dhe përbërës për pajisjet elektrike janë nisur drejt Rusisë.

“Jam i sigurt se hapja e urës do zvogëlojë kostot dhe kushtet e transportit të mallrave në tregtinë e jashtme.” – tha Vitaly Savelyev, kreu i Ministrisë së Transportit të Rusisë.

Ai shtoi se kalimi i ri do të lejojë që qarkullimi i mallrave midis dy vendeve të arrijë deri në 1 milion ton në vit.

Për momentin, tarifa mesatare për të udhëtuar përmes urës për një makinë është 8,700 rubla (rreth 150 dollarë), por kur kostoja e ndërtimit të jetë rimbursuar, tarifat do ulen, zbuluan zyrtarët rusë.

 

Ideja e një ‘kufiri miqësor’ midis Blagoveshchensk dhe Heihe daton në fund të viteve 1980. Marrëveshja e parë e raportuar midis dy qyteteve u bë në shtator 1987, kur një ngarkesë shalqinjsh u tregtua për pleh sovjetik.

Në 1995, Rusia dhe Kina nënshkruan një marrëveshje për të ndërtuar së bashku një urë mbi lumin Amur. Në vitin 2015, palët ndryshuan marrëveshjen duke nënshkruar një protokoll që qeveritë e Rajonit Amur dhe Provinca Heilongjiang do të ndajnë kostot e ndërtimit të urës dhe do të krijonin një sipërmarrje të përbashkët ruso-kineze. Kjo u bë për të ‘ndihmuar në ruajtjen dhe zhvillimin e lidhjeve historike etnike, familjare, kulturore, humanitare dhe ekonomike midis qytetarëve të Rusisë dhe Kinës’.

Që nga nisja e operacionit ushtarak të Rusisë në Ukrainë në fund të shkurtit, vendet perëndimore kanë vendosur sanksione të ashpra ndaj Rusisë dhe kanë kritikuar gjithashtu Pekinin për kundërshtimin e bashkimit me sanksionet si dhe dënimin e veprimeve të Moskës dhe për mbajtjen e lidhjeve të forta me fqinjin e saj.