Vendosni fjalën kyçe....

Musk vë në dyshim heshtjen mbi listën e klientëve të Epstein: Departamenti i Drejtësisë s’e ka nxjerrë, edhe media në ‘gjumë’


Sipërmarrësi miliarder Elon Musk ka pyetur pse stafi në Departamentin e Drejtësisë të SHBA-së (DOJ) nuk e ka ekspozuar listën e klientëve të pedofilit Jeffrey Epstein. Shefi i Tesla-s ka tërhequr gjithashtu vëmendjen ndaj mospërfilljes së pazakontë të organeve të mediave të institucioneve.

“E vetmja gjë më e jashtëzakonshme se DOJ-ja që nuk nxjerr listën është se askush në media nuk pyet për këtë gjë.” – tha Musk të shtunën në një postim në Twitter.

“A nuk ju duket e çuditshme?”

Musk ia bashkangjiti komentin një memeje të titulluar ‘Gjërat që nuk do i shoh kurrë në jetën time”, duke treguar ilustrime të një dragoi që nxjerr flakë, një dinosauri dhe një njëbrirëshi, së bashku me fjalët ‘Lista e klientëve Epstein-Maxëell’.

Epstein, një financier dhe i dënuar për shkelje seksuale, vdiq në një qeli burgu të qytetit të Nju Jorkut në gusht 2019 ndërsa priste gjyqin për akuzat për trafikim seksual të fëmijëve. Vdekja e tij u cilësua si vetëvrasje, një pretendim i kundërshtuar nga kritikët, shumë prej të cilëve spekuluan se ai u vra për ta penguar atë të identifikonte klientët e tij të fuqishëm.

Ish-e besuarja e Epstein, Ghislaine Maxwell, u dënua dhjetorin e kaluar për trafik seksual të fëmijëve pasi një juri zbuloi se ajo lehtësonte abuzimin e vajzave të mitura.

Ajo nuk pranoi të dëshmonte në mbrojtjen e saj e avokatëve të saj iu deshën vetëm dy ditë për të paraqitur anën e saj të çështjes. Gjatë gjyqit thuhet se ajo nuk bëri asnjë përpjekje për t’i shmangur dënimit duke ekspozuar figura që mund të kenë kryer krime.

Bashkëpunëtori i dyshuar i Epstein, Jean-Luc Brunel, një shef i agjencisë modelingu, i cili dyshohet se furnizonte financierin me vajza të mitura, vdiq në një qeli burgu francez në shkurt, siç thuhet nga vetëvrasja.

Vëllai i Ghislaine Maxwell, Ian Maxwell, u trondit nga lajmi i vdekjes së një të pandehuri tjetër të lidhur me Epstein duke u varur në një burg të sigurisë së lartë. Ai tha se familja e tij ka frikë për sigurinë e motrës së tij dhe ka këmbëngulur se ajo nuk është person që kryen vetëvrasje.

Pasi postoi mesazhin e tij në lidhje me mungesën e rrjedhjeve ose raportimeve në lidhje me klientët e Epstein, Musk u tall: “Ndonjëherë mendoj se lista ime e armiqve është shumë e shkurtër, kështu që…”

CEO i Tesla dhe SpaceX, pasuria e të cilit vlerësohet nga Forbes në afro 217 miliardë dollarë, u bë objektivi i sulmeve të shtuara mediatike pasi ra dakord në prill për të blerë Twitter për 44 miliardë dollarë. Musk është zotuar të ‘zhbllokojë’ vlerën e gjigantit të mediave sociale duke e bërë atë një strehë për fjalën e lirë.

Sipërmarrësi me origjinë nga Afrika e Jugut sugjeroi muajin e kaluar se ai mund të bëhej viktimë e ndonjë komploti.