Vendosni fjalën kyçe....

Britanikët përballen me çmime rekord të karburantit


Çmimi mesatar i benzinës në Britaninë e Madhe ka shkuar për herë të parë mbi 1.70 stërlina për litër, sipas të dhënave më të fundit të zbuluara nga organizata automobilistike RAC.

Kostoja e benzinës pa plumb, termi britanik për benzinën, u raportua të ketë arritur në 1.69 stërlina për litër të hënën, nga 1.68 stërlina që u regjistrua të enjten e kaluar. Ndërkohë, çmimi mesatar i naftës u ul të hënën në 1,8137 stërlina për litër, nga 1,8148 stërlina një ditë më parë.

Sipas zëdhënësit të karburantit RAC, Simon Williams, çmimi i benzinës u rrit në ‘një tjetër pikë referimi fatkeqe’.

“Ndërsa çmimet e shitjes me shumicë mund të kenë arritur kulmin për momentin javën e kaluar, ato janë ende shqetësuese të larta, që do të thotë se nuk ka pushim nga çmimet e larta rekord të karburantit të cilat po kontribuojnë kaq pamëshirshëm në krizën e kostos së jetesës.” – tha ai.

Rritja e çmimeve të karburantit në Mbretërinë e Bashkuar ka ardhur mes rritjes së inflacionit që filloi gjatë pandemisë së koronavirusit dhe ndërprerjeve të lidhura me zinxhirin e furnizimit.

Kjo ka qenë një pjesë e një krize të gjerë të kostos së jetesës që është përkeqësuar ndjeshëm nga një gamë e gjerë e sanksioneve të lidhura me Ukrainën të vendosura ndaj Rusisë, të cilat kanë bërë që çmimet e mallrave dhe mallrave jetike të rriten shumë.

Çmimet e benzinës janë rritur pavarësisht se qeveria ka ulur tarifën e karburantit me 5 pens për litër në mars.

Williams u ka bërë thirrje autoriteteve të Mbretërisë së Bashkuar që të bëjnë ndërhyrje të mëtejshme për të hequr presionin nga shoferët, familjet dhe bizneset.