Vendosni fjalën kyçe....

Biden zhytet keq e më keq, vendos tjetër rekord negativ – Sondazhi nga Reuters


Popullariteti i Joe Biden në mesin e votuesve amerikanë vazhdon të bjerë, sipas një sondazhi të Reuters/Ipsos të publikuar të martën, i cili zbuloi se vetëm 36% e të anketuarve e shohin pozitivisht presidencën e tij. Ky është rezultati më i ulët që kur ai mori detyrën.

Sondazhi, i cili mblodhi përgjigje nga gjithsej 1,005 të rritur, duke përfshirë 456 demokratë dhe 358 republikanë, sugjeron se më shumë se gjysma e amerikanëve (59%) janë të pakënaqur me punën e Biden si president. Vlerësimi i miratimit prej 36% u ul me 6 pikë përqindjeje në vetëm një javë nga leximi i mëparshëm 42%.

Edhe popullariteti i Bidenit mes demokratëve të tjerë duket se po bie, pasi vlerësimi i miratimit të tij brenda partisë së tij ra nga 76% javën e kaluar në 72% në sondazhin e ri.

Ndërkohë, një tjetër sondazh, i kryer nga Gallup në datat 2-22 maj dhe i publikuar gjithashtu të martën, zbuloi se 83% e amerikanëve mendojnë se SHBA ka shkuar në drejtimin krejtësisht të gabuar, duke përmendur inflacionin e lartë rekord, mungesat e ushqimit të foshnjave, çmimet rekord të karburantit dhe të shtënat masive.

Për më tepër, Sondazhi i Gallup zbuloi se edhe demokratët janë bërë gjithnjë e më të frustruar me mënyrën se si janë gjërat, pasi kënaqësia ka rënë me 14 pikë që nga prilli në vetëm 24%, duke arritur pikën më të ulët të presidencës së Biden.

Demokratët aktualisht mbajnë një shumicë të vogël kontrolli mbi Senatin dhe Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA. Megjithatë, nëse nuk gjejnë një mënyrë për të rritur besimin e publikut dhe për të ofruar zgjidhje për numrin e çështjeve me të cilat përballen amerikanët e përditshëm, partia mund të përfundojë duke humbur të paktën një dhomë ndaj republikanëve në zgjedhjet afatmesme 2022.