Vendosni fjalën kyçe....

Orban shpall gjendjen e jashtëzakonshme në Hungari: Duhet të mbrojmë interesat e sigurisë kombëtare


Kryeministri hungarez Viktor Orban shpalli gjendjen e jashtëzakonshme të martën, duke përmendur konfliktin në Ukrainë, vetëm disa orë pasi parlamenti miratoi masën si një mënyrë për Budapestin për t’iu përgjigjur situatave të krizës.

Orban njoftoi urgjencën në një adresë video në faqen e tij në Facebook. Gjendja e jashtëzakonshme hyn në fuqi në mesnatë dhe masat e para do të zbulohen të mërkurën.

Për të mbrojtur interesat e sigurisë kombëtare të Hungarisë, për t’u siguruar që ne të qëndrojmë jashtë luftës dhe për të mbrojtur familjet hungareze, qeverisë i duhet hapësirë për manovrim dhe aftësi për të vepruar menjëherë,” tha Orban në njoftim.

Më herët të martën, parlamenti hungarez miratoi një amendament kushtetues duke i dhënë kryeministrit autoritetin për të shpallur një emergjencë nëse ka një luftë ose fatkeqësi humanitare në një vend fqinj, përveç kategorive ekzistuese të krizës. Kritikët e Orban pretendojnë se kjo do ta lejonte atë të “qeveriste me dekret” dhe të anashkalonte parlamentin.

Kritika të ngjashme u bënë ndaj Orbanit në mars 2020, kur parlamenti i dha atij kompetenca gjithëpërfshirëse emergjente për t’u marrë me Covid-19. Ai këmbënguli se urgjenca do të ishte e kufizuar në kohëzgjatje dhe ajo u anulua përfundimisht në qershor të atij viti.