Vendosni fjalën kyçe....

“Negociatat të nisin për dy muaj” – Kissinger tregon afatin për zgjidhjen e konfliktit në Ukrainë, këshilla që nuk iu mor parasysh


Ish-sekretari amerikan i shtetit, Henry Kissinger beson se ekziston një dritare e vogël mundësie për të mbyllur konfliktin e armatosur në Ukrainë dhe për të gjetur një zgjidhje paqeje.

Të paktën kështu ka thënë ai në një mbledhje të elitave perëndimore në Davos, Zvicër. Përtej kësaj, Rusia sipas tij mund të shkëputet përfundimisht nga pjesa tjetër e Evropës dhe të bëhet një aleat i përhershëm i Kinës. Diplomati veteran paralajmëroi se konflikti me Rusinë duhet të përfundojë brenda dy muajsh ose do të dalë jashtë kontrollit.

“Negociatat për paqen duhet të fillojnë në dy muajt e ardhshëm ose më shumë, përpara se konflikti të krijojnë trazira dhe tensione që nuk do të kapërcehen lehtë.”– tha diplomati 98-vjeçar për krizën, citon RT.

Ai tha se rezultati do të përcaktojë vazhdimin e marrëdhënieve të Evropës me Rusinë dhe Ukrainën njësoj.

“Idealisht, vija ndarëse duhet të kthehet në status quo ante.”- tha ai.

“Unë besoj se vazhdimi i luftës përtej asaj pike do ta kthejë atë jo në një luftë për lirinë e Ukrainës, e cila ishte ndërmarrë me kohezion të madh nga NATO, por në një luftë kundër vetë Rusisë.” –shtoi ai.

Kissinger kujtoi se, tetë vjet më parë, kur kriza ukrainase filloi me një grusht shteti të armatosur në Kiev, ai avokoi që Ukraina të bëhej një shtet neutral dhe një “urë midis Rusisë dhe Evropës në vend të … një vije të parë të grupimeve brenda Evropës”.

Por në vend të kësaj këshille, Kievi ndoqi anëtarësimin në NATO si një qëllim strategjik, duke i hapur rrugën armiqësive aktuale. Mundësia që ai promovoi atëherë nuk ekziston më, tha Kissinger, por “mund të konceptohej ende si një objektiv përfundimtar”.

Perëndimi sipas tij duhet të kujtojë se “Rusia ka qenë për 400 vjet një pjesë thelbësore e Evropës”. Diplomati amerikan paralajmëroi se kontinenti duhet të jetë i kujdesshëm “në mënyrë që Rusia të mos shtyhet në një aleancë të përhershme me Kinën”.

Kissinger iu drejtua konfrontimit në rritje midis Kinës dhe SHBA-së, duke thënë se të dy kombet tani e perceptojnë njëri-tjetrin si konkurrentin e tyre të vetëm strategjik të qëndrueshëm në skenën botërore. Ai tha se një garë armësh midis dy vendeve ishte një skenar veçanërisht shqetësues për të gjithë botën.