Vendosni fjalën kyçe....

Rubla arrin nivelin më të lartë të dy viteve kundrejt euros


Rubla ruse u rrit në pozicionin e saj më të fortë që nga marsi 2020 kundrejt monedhës së përbashkët evropiane, pasi Banka e Rusisë uli normat e interesit.

Të premten, rubla arriti mbi 74 për euro dhe u drejtua drejt 70 për dollar në tregtinë në Moskë.

Më herët gjatë ditës, Banka Qendrore ruse uli normën bazë të interesit në 14% në përpjekjen e fundit për të nxitur kreditimin në ekonominë e goditur nga sanksionet.

Një pjesë e divergjencës me euron mund t’i atribuohet rënies së monedhës së përbashkët, e cila ka parë një shitje të madhe këtë javë. Euro është aktualisht duke lëvizur rreth një niveli më të ulët pesë-vjeçar kundrejt dollarit me frikën mbi perspektivën e rritjes për eurozonën pasi ndikimet e konfliktit Rusi-Ukrainë po fillojnë të përhapen.

Monedha ruse më parë kishte rënë në nivelet më të ulëta historike mes sanksioneve të vendosura ndaj Moskës në përgjigje të operacionit të saj ushtarak në Ukrainë. Në fillim të marsit, rubla ra deri në 150 për dollar, por që atëherë është pothuajse dyfishuar në vlerë.