Vendosni fjalën kyçe....

Furnizimi me armë amerikane për Ukrainën u përgatit që në janar – Dokumenti


Një skemë për dërgimin e armëve amerikane në Ukrainë, duke përdorur formulën ‘hua-qira’ e përdorur gjatë Luftës së Dytë Botërore për të shmangur ligjet e asnjanësisë u miratua zyrtarisht nga Kongresi këtë javë.

Megjithatë, ajo u përgatit që në janar – më shumë se një muaj përpara se Moska të njihte republikat e Donbasit si të pavarura dhe të dërgonte trupa në Ukrainë.

Senatori republikan John Cornyn prezantoi Aktin e Huadhënies për Mbrojtjen e Demokracisë së Ukrainës, i njohur gjithashtu si S.3522, më 19 janar 2022. Kjo sipas faqes zyrtare të Congress.gov për projektligjin. Në të njëjtën datë, ligji u mbështet nga senatorët Benjamin Cardin, Jeanne Shaheen dhe Roger Wicker.

Senatorët Richard Blumenthal dhe Lindsey Graham e miratuan atë të nesërmen, më 20 janar. Miratimet e tjera dolën gjatë javëve në vijim, me gjithsej 14 senatorë në bord deri më 9 shkurt, përsëri sipas Congress.gov.

Rusia nuk e njohu pavarësinë e Donetskut dhe Luganskut deri më 21 shkurt. ‘Operacioni special ushtarak’ për çmilitarizimin e Ukrainës filloi me 24 shkurt. Mjaft e çuditshme, Komiteti i Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit mori propozimin e Cornyn vetëm më 6 prill.

Ai u miratua njëzëri, u propozua në foltore nga udhëheqësi i shumicës Chuck Schumer dhe u miratua me votim zanor – më pas ai qëndroi në harresë për javë të tëra, ndërsa Dhoma e Dominuar nga Demokratët ishte me pushime.

Të enjten, pas një ore debati, Dhoma e miratoi atë me një votim 417-10. Çdo demokrat votoi pro, ndërsa të 10 kundërshtarët ishin republikanë.

Mbështetësit dhe kritikët kanë bërë një pjesë të madhe të propozimit, të quajtur sipas një skeme të epokës së Luftës së Dytë Botërore për të anashkaluar ligjet e asnjanësisë që kufizojnë eksportet e armëve të SHBA.

Presidenti Franklin Delano Roosevelt sajoi huadhënien në mars të vitit 1941, muaj përpara se SHBA të hynte në Luftën e Dytë Botërore, për të dërguar armë me vlerë miliarda dollarë në Britani, dhe më vonë në Bashkimin Sovjetik dhe vende të tjera.

Në të kundërt, projektligji i Cornyn pezullon dy ligje ekzistuese amerikane për ta bërë më të lehtë për Shtëpinë e Bardhë dërgimin e të gjitha llojeve të armëve në Ukrainë.

Ai shmang kufizimin pesëvjeçar në kohëzgjatjen e programit, duke sugjeruar që SHBA shpreson që konflikti të vazhdojë për një kohë të gjatë – por gjithashtu kushtëzon ndihmën ndaj Ukrainës që përfundimisht të kthejë ‘qiranë’ ose të kthejë pajisjet nëse janë  në gjendje pune.

Cornyn deri më tani nuk ka zbuluar se çfarë mund ta ketë motivuar atë për të prezantuar skemën për të ‘mbrojtur popullsinë civile në Ukrainë nga pushtimi ushtarak rus’ përpara se të fillonte ndonjë operacion ushtarak.