Vendosni fjalën kyçe....

Shteti i Nju Jorkut goditet nga tërmeti 3.8 ballë, i fortë për rajonin (Video)


 

Buffalo, qyteti i dytë më i madh në shtetin amerikan të Nju Jorkut, u trondit nga një tërmet me magnitudë 3.8 të hënën. Lëkundjet ishin më të fuqishmet në zonë për katër dekada, por nuk shkaktuan dëme materiale, thanë autoritetet lokale.

Sipas Shërbimit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara (USGS), rreth 3,000 banorë vendas e ndjenë tërmetin, i cili ndodhi rreth orës 6:15 të mëngjesit. Ai goditi 1.24 milje (2 km) në lindje-verilindje të Senekës Perëndimore, një periferi e Buffalo, me një thellësi prej 1.86 miljesh (3 km).

Guvernatorja Kathy Hochul postoi një postim në Twitter duke konfirmuar lëkundjen, duke shkruar se ‘nuk është raportuar asnjë dëm në këtë moment’.

 

Zëvendëskomisioneri i Departamentit të Sigurisë Kombëtare dhe Shërbimeve të Emergjencave të Qarkut Erie, Gregory J. Butcher, tha se valët tronditëse u ndjenë deri në veri deri në Ujëvarat e Niagarës dhe në Parkun Orchard në jug.

Yaareb Altaweel, një sizmolog në Qendrën Kombëtare të Informacionit për Tërmetet, u citua nga NBC Neës të ketë thënë se tërmetet ‘ndodhin gjatë gjithë kohës’ në verilindje të SHBA.

Që nga viti 1983, sizmologët kanë regjistruar 24 lëkundje mbi një magnitudë 2.5 ballë në rajonin e Senekës Perëndimore, me atë të së hënës që është më e fuqishmja.