Vendosni fjalën kyçe....

Rithemelimi refuzoi propozimin e tij, Alibeaj: Ju ndiqni verbazi udhëzimet e idhujveEnkelejd Alibeaj i është përgjigjur Grupit të Rithemelimit pasi refuzuan platformën e tij për bashkimin e PD-së.

Në një postim në “Facebook”, Alibeaj thotë se ky refuzim ishte i paralajmëruar dhe se është dëshmi e qartë se kujt i interesojnë vërtetë demokratët dhe se kush i ndjek me verbëri udhëzimet e idhujve.

“Refuzimi i paralajmëruar i kërkesës së shumicës dërrmuese të Grupit Parlamentar për bashkim, vijimi me agjendën e parapërcaktuar si dhe mungesa e një reflektimi për situatën ku ndodhet sot PD është dëshmi e qartë e faktit se kujt grupim i interesojnë demokratët dhe kush priret të ndjekë verbazi udhëzimet e idhujve.

32 deputetë të grupit parlamentar të PD janë jo vetëm vota por dhe zëri i demokratëve që sot më shumë se kurrë duan të ndalet procesi i përçarjes dhe të nisë bashkimi i vërtetë. Jo me fjalë por me vepra konkrete, në çdo qelizë të partisë dhe jo vetëm në zyrat e selisë qendrore.

Deputetët e PD duhet t’i shërbejnë vetëm interesit të demokratëve dhe interesi i tyre është bashkimi dhe forcimi i PD. Koha për të ndalur rrugën e përçarjes që i shërben vetëm Edi Ramës është tani. Koha për të treguar maturi dhe përgjegjshmëri është tani.”– shkruan Alibeaj.

Emrat e deputetëve që e mbështesin platformën e Alibeajt për bashkim:

 1. AGRON GJEKMARKAJ 
  2. ALFRED RUSHAJ
  3. ANDIA ULLIRI
  4. ARBI AGALLIU 
  5. BLEDJON NALLBATI 
  6. DASHNOR SULA 
  7. DHURATA TYLI (ÇUPI)
  8. EMILJA KOLIQI
  9. ENKELEJD ALIBEAJ
  10. ERALDA BANO (TASE)
  11. FATJON VEIZAJ
  12. FERDINANT XHAFERRAJ
  13. FLAMUR HOXHA 
  14. FLUTURA AÇKA 
  15. GAZMENT BARDHI 
  16. GRETA BARDELI
  17. HELIDON BUSHATI
  18. ILDA DHORI 
  19. JORIDA TABAKU 
  20. KASTRIOT PIROLI
  21. KRESHNIK ÇOLLAKU 
  22. LEFTER GËSHTENJA 
  23. LINDITA METALIAJ 
  24. LULZIM BASHA
  25. MERITA BAKIU
  26. ORJOLA PAMPURI 
  27. RAMADAN LIKAJ
  28. SAIMIR KORRESHI 
  29. SELADIN JAKUPLLARI
  30. ZEF HILA
  31. ZHENI GJERGJI
  32. XHELAL MZIU

Deputetët që nuk e kanë përkrahur platformën e Alibeajt për bashkimin:

1.SALI BERISHA
2.ALBANA VOKSHI
3.AGRON SHEHAJ
4.BELIND KËLLIÇI
5.BUJAR LESKAJ
6.EDMOND SPAHO
7.EDI PALOKA
8.ELDA HOTI
9.FLAMUR NOKA
10.LUAN BAÇI
11.ISUF ÇELAJ
12.TRITAN SHEHU
13.LUÇIANO BOÇI
14.OERD BYLYKBASHI
15.SORINA KOTI
16.TOMOR ALIZOTI
17.ERVIN SALIANJI
18.GRIDA DUMA
19.INA ZHUPA
20.KASËM MAHMUTAJ