Vendosni fjalën kyçe....

Arrestohet “El Pitt”, një nga krerët e karteleve meksikane, fotografia me të dashurën i kushtoi lirinë


Një nga krerët i kartelit famëkeq Sinaloa, Brian Donaciano Olguin Verdugo, alias El Pitt, emisar i El Chapo u arrestua nga Policia Kombëtare Kolumbiane të hënën pasi u gjurmua nga forcat e rendit në sektorin e Ciudad Jardin, në Valle Del Cauca. 38-vjeçari ka qenë në listën e kuqe të Interpolit, duke drejtuar autoritetet për të gjurmuar lëvizjen e tij, kur së fundmi ai vendosi një marrëdhënie të ngushtë me një modele.

Sipas The Mexicanist, Pitt erdhi nga aeroporti Jose Maria Cordoba në shkurt me një mision për të koordinuar takimet me disidentët e FARC, Ivan Mordisco dhe Gentil Duarte. Komandanti i policisë gjeneral Jorge Luis Vargas konfirmoi se ata kishin kapur një nga lidhjet më të rëndësishme me kartelin Sinaloa. Pitt po punonte për të qenë bashkëbiseduesi i Sinaloas në blerjen e dërgesave të drogës të bëra në Kolumbi për t’u dërguar në Amerikën Qendrore.

Duke qenë i listuar dhe i kërkuar në 196 vende për krime që lidhen me trafikun e drogës, Administrata Amerikane e Zbatimit të Drogës njoftoi autoritetet kolumbiane për mbërritjen e Pitt dhe për komunikimet e tij të koduara me ndërlidhësit e tij. Ai përdori mjete të shumta transporti për t’i mundësuar kalimin e lehtë nëpër Cauca, Nariño dhe Valle Del Cauca.

Ai lëvizte nëpër zonë me makina të blinduara me “ushtri” me vete sa herë që shkonte në restorante dhe bare luksoze. Autoritetet shpesh e shihnin atë të takohej me një modele bionde, e cila qëndronte pranë tij. Çuditërisht, Pitt theu të gjitha protokollet e tij të sigurisë pranë saj, duke i lejuar ata të fotografoheshin duke u puthur me njëri-tjetrin gjatë pushimeve pa e ditur se shoqja e tij femër e ngarkoi menjëherë këtë në rrjetet e saj sociale.

Pas disa ditësh vëzhgimi, inteligjenca kolumbiane vendosi kontaktet e Pitt, si dhe ushtarët të tij që ruanin çdo lëvizje të tij. Agjentët e fshehtë vëzhguan nga afër apartamentin e Pitt.

Një oficer i inteligjencës, i cili u shfaq si portieri i godinës ishte çelësi i arrestimit të tij. Oficeri i maskuar e informoi atë se një grup njerëzish ndodheshin rreth e qark bllokut duke kryer kontrolle rutinë, por kapiteni nuk e dinte që agjentët kundër narkotikëve dhe policia po hynin tashmë në pronë. Atij iu dorëzua urdhri i ekstradimit dhe u dërgua në arrest. Avokatët po punojnë për dokumentet e nevojshme për të shmangur ekstradimin e tij, ndërsa policia raportoi se atyre iu ofruan 265,000 dollarë ryshfet për lirimin e tij.