Vendosni fjalën kyçe....

Medvedev: Nëse Suedia dhe Finlanda i bashkohen NATO-s, Rusia do vendosë forcat detare në Gjirin e Finlandës


Dmitry Medvedev, nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, paralajmëroi në një deklaratë të enjten ushtria ruse do “më shumë se dyfishonte” forcat e saj në krahun perëndimor të Rusisë nëse Suedia dhe Finlanda i bashkohen NATO-s.

Forcat e mbrojtjes tokësore dhe ajrore do të forcoheshin, shkroi ai në Telegram, dhe Rusia do të vendoste “forca të rëndësishme detare” në Gjirin e Finlandës.

Nëse Suedia dhe Finlanda i bashkohen NATO-s, shtoi Medevedev, “nuk do të jetë më e mundur të flitet për ndonjë status jo-bërthamor të Baltikut – ekuilibri duhet të rivendoset”.

Medvedev, i cili shërbeu si president i Rusisë nga viti 2008 deri në 2012 në një interval katër-vjeçar për qeverisjen dy dekadash të presidentit rus Vladimir Putin, ka marrë një pozë luftarake muajt e fundit, megjithëse ai nuk është një vendimmarrës kryesor.

Një raport i Federatës së Shkencëtarëve Amerikanë të vitit 2018 arriti në përfundimin se Rusia mund të ketë modernizuar ndjeshëm një bunker të ruajtjes së armëve bërthamore në Kaliningrad, një enklavë e territorit rus midis Polonisë dhe shteteve baltike.