Vendosni fjalën kyçe....

Finlanda zbulon afatin kohor të anëtarësimit të mundshëm në NATO


Qeveria finlandeze do t’i sigurojë parlamentit të vendit një rishikim të anëtarësimit të mundshëm në NATO nga mesi i këtij muaji, tha ministri i Jashtëm i vendit Pekka Haavisto.

Sulmi i Moskës ndaj Ukrainës ka bërë që Finlanda, e cila ka një kufi të përbashkët me Rusinë, të shtojë diskutimet mbi përfitimet e mundshme të bashkimit me aleancën ushtarake. Haavisto zbuloi se liderët e Finlandës e kanë diskutuar tashmë këtë çështje me ‘pothuajse të gjithë’ anëtarët e NATO-s dhe ai ‘pothuajse çdo ditë’ flet për këtë me Suedinë fqinje, e cila gjithashtu po shqyrton anëtarësimin në bllok.

“Ne nuk kemi nevojë të marrim ndonjë vendim të shpejtë për mbrojtjen tonë, por sigurisht që një aplikim i mundshëm për anëtarësim mund të na bëjë të jemi objektiv ndërhyrjesh apo veprimesh hibride.” – shpjegoi ministri i Jashtëm.

Të shtunën, kryeministrja e vendit Sanna Marin, duke folur gjatë një mbledhjeje të delegatëve të Partisë Social Demokrate, tha se ofensiva e Rusisë në Ukrainë kishte minuar besimin midis Helsinkit dhe Moskës në një mënyrë ‘të pakthyeshme’.

“Rusia nuk është fqinji që menduam se ishte.” – tha ajo.

Pranimi se si anëtarësimi ashtu edhe moshyrja në NATO janë ‘zgjedhje që kanë pasoja’.

Kryeministrja tha se një vendim duhet të merret ‘tërësisht e shpejt’ këtë pranverë. Sondazhet e fundit si në Finlandë ashtu edhe në Suedi tregojnë se konflikti në Ukrainë ka ndryshuar ndjeshëm opinionin publik nga vitet e mëparshme me shumicën e të anketuarve tani në mbështetje të anëtarësimit në NATO.

Sipas sondazhit të këtij muaji nga Yle, një rekord 62% e popullsisë finlandeze do të donte ta shihte vendin e tyre në aleancën ushtarake perëndimore. Sondazhet e shtynë presidentin finlandez Sauli Niinisto të thoshte se me një nivel të tillë mbështetjeje për anëtarësimin në NATO nuk do të kishte nevojë për një referendum.

Sipas Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, të dy vendet kanë shanse të mira për t’u bashkuar me bllokun ‘në një mënyrë relativisht të shpejtë’.

Ndërkohë, Rusia ka paralajmëruar Finlandën dhe Suedinë kundër anëtarësimit në NATO.

“Është e qartë se anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO, e cila është një organizatë ushtarake në radhë të parë, do të kishte pasoja serioze ushtarake dhe politike, duke kërkuar që ne të rishikojmë të gjithë gamën e marrëdhënieve me këto vende dhe të marrim masa hakmarrëse.” – tha Ministria e Jashtme ruse.